Ekspert: widać ożywienie w rolnictwie, ale ceny zbóż jak 17 lat temuCanva
StoryEditorRolnicy pod kreską

Ekspert: widać ożywienie w rolnictwie, ale ceny zbóż jak 17 lat temu

14.10.2024., 08:10h

Ceny w skupie spadają wolniej niż ceny środków do produkcji. To wpływa na poprawę koniunktury w rolnictwie. Ale co z tego, skoro ceny zbóż wciąż są na poziomie sprzed lat. - Ceny zbóż takie jak obecne były obserwowane w 2007 r., a więc 17 lat wcześniej - informuje analityk z IERiGŻ.

Analityk IERiGŻ: ceny zbóż jak 17 lat temu

Sytuacja w rolnictwie nadal jest bardzo trudna. Ceny skupu produktów rolnych wciąż są niższe niż rok temu. Mało tego, są takie jak kilkanaście lat temu, kiedy to koszty produkcji były na zupełnie innym poziomie. 

- Ceny zbóż takie jak obecne były obserwowane już nawet w 2007 r., a więc 17 lat wcześniej - informuje dr Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

Dla przykładu: cena pszenicy w II półroczu 2007 roku według GUS wyniosła 740 zł, a w grudniu 2007 r. pszenicę średnio w kraju skupowano po 804 zł. 

Tańszy prąd i nawozy. Środki produkcji dla rolnictwa tanieją

Dobra wiadomość jest jednak taka, że tanieją środki produkcji dla rolnictwa. Jak podkreśla dr Arkadiusz Zalewski, w sierpniu 2024 r. ceny środków do produkcji rolniczej zmalały średnio o 0,1 proc. To co prawda symboliczny spadek, ale przypomnijmy, że miesiąc wcześniej notowano wzrosty w tej kategorii.

- Dla porównania miesiąc wcześniej, tj. w lipcu br. ceny wzrosły średnio o 0,8 proc., głównie pod wpływem skokowo drożejącej energii elektrycznej. Z kolei w I półroczu br. ceny systematycznie malały m/m średnio o 0,7 proc., głównie w związku z obniżkami cen nawozów i nośników energii - wyjaśnia dr Arkadiusz Zalewski.

Natomiast jeśli porównamy ceny środków produkcji do cen sprzed roku, to spadek jest już wyższy. W porównaniu do ubiegłego roku w sierpniu 2024 r. środki produkcji staniały o 5,1 proc. Najbardziej spadły ceny nawozów - o 18,2 proc. w ujęciu rocznym, nośniki energii o 3,8 proc., a pestycydy o symboliczny 1 proc. Droższe były natomiast maszyny rolnicze - średnio o 3,9 proc.

Ceny skupu spadają wolniej niż ceny środków produkcji

Jednocześnie w tym okresie ceny skupu taniały wolniej niż środki produkcji. 

- Dla porównania ceny skupu podstawowych produktów rolnych (pszenica, żyto, żywiec wołowy, żywiec wieprzowy, drób, mleko krowie) zmalały w ujęciu rocznym wg GUS średnio o 2,5 proc. Tempo spadku cen skupu r/r było zatem nieco niższe niż cen detalicznych środków produkcji - wylicza ekspert IERiGŻ.

Ekspert: widać ożywienie w rolnictwie

Zdaniem dr. Zalewskiego, coraz bardziej uwidaczniają się oznaki poprawy koniunktury w rolnictwie. Z analiz IERIGŻ wynika, że we wrześniu br. syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie już trzeci miesiąc z kolei kształtował się na poziomie przekraczającym 100 punktów.

- Stopniowo poprawia się wyrównany (przy pomocy średniej ruchomej 6-mieisęcznej) wskaźnik nożyc cen, a od kilku miesięcy systematycznie zwiększa się ponadto ruchomy wskaźnik cen skupu. We wrześniu 2024 r. osiągnął on po raz drugi z rzędu wartość powyżej 100 punktów - wyjaśnia, ale dodaje, że ceny skupu produktów rolnych są nadal niższe niż rok wcześniej i takie, jak 17 lat temu.

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Rolnicy oburzeni niższymi stawkami ekoschematów "Jak mamy wejść w pole i spłacać kredyty?"

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 09:25