Rolnicy pod ścianą. Maszyny drożeją, a ceny zboża i mleka lecą w dółEnvatoElements, Canva
StoryEditorKryzys coraz większy

Rolnicy pod ścianą. Maszyny drożeją, a ceny zboża i mleka lecą w dół

29.05.2024., 18:00h
Pogłębia się kryzys w rolnictwie. Ceny skupu lecą w dół, a koszty produkcji wręcz przeciwnie. Na przykład maszyny rolnicze zdrożały o ponad 5 proc., a kukurydza staniała o 34 proc.

Ceny skupu spadły o ponad 14 proc., a koszty produkcji tylko o 8,4 proc.

Sytuacja w rolnictwie wciąż jest bardzo trudna. Ceny skupu zbóż, rzepaku, żywca i mleka spadają. A koszty produkcji pozostają wysokie. 

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że spadek cen produktów rolnych w skupie był zdecydowanie wyższy niż cen środków produkcji. Koszty w marcu staniały o 8,4 proc., a produkty rolne aż o ponad 13,8 proc. 

- Tempo spadku cen skupu było szybsze niż cen detalicznych środków produkcji (biorąc pod uwagę średnie zmiany ich cen). Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy środki produkcji podrożały względem większości podstawowych produktów rolnych sprzedawanych przez producentów rolnych - wyjaśnia dr Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i dodaje, że ceny były już zatem jedenasty z kolei miesiąc niższe w relacji rocznej.

Maszyny rolnicze droższe o ponad 5 proc.

Ekspert zaznacza też, że tempo i kierunki zmian cen poszczególnych grup środków produkcji były zróżnicowane. I zdarzało się, że część nakładów drożała, np. maszyny.

- Nawozy mineralne potaniały przeciętnie o 26,2 proc., nośniki energii o 9,0 proc., a pestycydy o symboliczne 1,1 proc. Ceny maszyn rolniczych były natomiast wyższe niż rok wcześniej o 5,2 proc. - tłumaczy dr Zalewski.

Ceny kukurydzy, pszenicy i mleka ostro w dół

Natomiast ceny skupu runęły w dół, zwłaszcza w przypadku pszenicy o 31,6 proc., kukurydzy - o 34,5 proc. i mleka - o 6,6 proc. 

- Ceny skupu podstawowych produktów rolnych zmalały w ujęciu rocznym wg GUS średnio o 13,8 proc., w tym np. pszenica potaniała o 31,6 proc., kukurydza o 34,5 proc., drób o 17,8 proc., trzoda o 17,0 proc., a mleko o 6,6 proc.  – wylicza dr Arkadiusz Zalewski.

Rolnicy nie mają za co inwestować

Zła koniunktura w rolnictwie, zwłaszcza na rynku zbóż, nie sprzyja inwestycjom w środki produkcji dla rolnictwa. Brak opłacalności produkcji sprawia, że gospodarstwa się nie rozwijają. Rolnicy myślą bardziej o tym, jak związać koniec z końcem i z czego zapłacić ratę kredytu niż o kupnie jakiejś maszyny. 

- Niekorzystne tendencje na podstawowych rynkach rolnych, w tym przede wszystkim na rynku zbóż i roślin oleistych, nie sprzyjają inwestowaniu w środki produkcji dla rolnictwa. Mniejszy niż w latach poprzednich popyt jest z kolei jedną z przyczyn obniżek cen u dystrybutorów niektórych środków produkcji, np. nawozów - wyjaśnia Zalewski.

image
Dopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: ARiMR wyjaśnia, jak wyliczy dopłatę

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 21:26