Maszyny drożeją, a ceny zboża i mleka lecą w dółCanva
StoryEditorKryzys coraz większy

Rolnicy przyparci do muru. Ceny zbóż i mleka spadają, a maszyny drożeją

02.07.2024., 08:32h
Końca kryzysu w rolnictwie nie widać. Ceny skupu wciąż lecą w dół, a koszty produkcji wręcz przeciwnie. W maju maszyny rolnicze zdrożały o ponad 5 proc., a kukurydza staniała o 21 proc.

Ceny skupu spadły o ponad 11 proc., a koszty produkcji tylko o 8 proc.

Sytuacja w rolnictwie wciąż jest trudna. Od miesięcy ceny skupu zbóż, żywca i mleka sukcesywnie spadają. A koszty produkcji nadal pozostają wysokie. 

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że ceny skupu wciąż maleją bardziej niż ceny środków produkcji. Koszty w maju staniały o 8,1 proc., a produkty rolne aż o 11,3 proc. 

– Tempo spadku cen skupu było zatem szybsze niż cen detalicznych środków produkcji (biorąc pod uwagę średnie zmiany ich cen). Oznacza to zatem, że w ciągu 12 miesięcy środki produkcji podrożały względem większości podstawowych produktów rolnych sprzedawanych przez producentów rolnych – wyjaśnia dr Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Maszyny rolnicze droższe o ponad 5 proc.

Ekspert zaznacza też, że tempo i kierunki zmian cen poszczególnych grup środków produkcji były zróżnicowane. I zdarzało się, że część nakładów drożała, np. maszyny.

– Nawozy mineralne potaniały przeciętnie o 26,6 proc., nośniki energii o 6,1 proc., a pestycydy o symboliczne 1,1 proc. Ceny maszyn rolniczych były natomiast wyższe niż rok wcześniej o 5,1 proc. - tłumaczy dr Zalewski.

Ceny kukurydzy, pszenicy i mleka lecą w dół

Natomiast ceny skupu znów spadły. – Ceny skupu podstawowych produktów rolnych zmalały w ujęciu rocznym wg GUS średnio o 11,3 proc., w tym np. pszenica potaniała o 17 proc., kukurydza o 20,9 proc., drób o 17,1 proc., trzoda o 14,5 proc., a mleko o 4,7 proc.  – wylicza dr Arkadiusz Zalewski.

Rolnicy ograniczyli inwestycje w gospodarstwo

Zła koniunktura w rolnictwie, zwłaszcza na rynku zbóż, nie sprzyja inwestycjom w środki produkcji. Rolnicy nie mają zapewnionej opłacalności, więc nie myślą o poważnych inwestycjach. Wielu z nich usiłuje raczej związać koniec z końcem

- Niekorzystne tendencje na podstawowych rynkach rolnych, w tym przede wszystkim na rynku zbóż i roślin oleistych, nie sprzyjają inwestowaniu w środki produkcji dla rolnictwa. Mniejszy niż w latach poprzednich popyt jest z kolei jedną z głównych przyczyn obniżek cen u dystrybutorów (np. w przypadku nawozów mineralnych) czy też spowolnienia tempa wzrostu cen (w przypadku maszyn rolniczych) - wyjaśnia Zalewski.

image
Trudne żniwa 2024

SZOK! Skup daje rolnikowi 310 zł za jęczmień z nowych żniw

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 11:25