StoryEditorWiadomości rolnicze

Opodatkowanie działu specjalnego produkcji rolnej

23.11.2015., 12:11h
Otrzymałem gospodarstwo rolne od rodziców. Zastanawiam się, czy nie rozpocząć prowadzenia działów specjalnych produkcji, ale słyszałem o konieczności uiszczania podatku. Proszę o informacje w tym zakresie.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowle: dżdżownic, entomofagów, jedwabników. Jest nim także prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Jednakże nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w przepisach. 

Rozporządzenie Ministra Finansów z 9 października 2015 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa normy obowiązujące w 2016 r. tak, np. według tego przepisu za drób rzeźny płaci się podatek, jeśli jego liczba przekracza 100 sztuk, a za zwierzęta futerkowe powyżej 2 sztuk samic stada podstawowego. 

Według przepisów możliwe są dwa sposoby opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej: normy szacunkowe dochodu rocznego albo podatkowa księga przychodów i rozchodów. Producenci rolni mają obowiązek złożyć do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracje o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym PIT-6. Natomiast gdy rolnik ma zamiar rozpocząć prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku, musi o tym fakcie zawiadomić naczelnika urząd skarbowego w terminie siedmiu dni od rozpoczęcia prowadzenia takiej produkcji. 

Ustawa stanowi, że dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku. Wyliczoną wartość pomniejsza się o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. 

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Są one określone w załączniku nr 2 do wymienionego rozporządzenia. Producent rolny ma obowiązek uiszczania zaliczek na podatek dochodowy do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. 

 

Należy pamiętać, że zaliczkę za grudzień należy wpłacić razem z zaliczką listopadową do 20 grudnia. Rozliczenie roczne podatku następuje w zeznaniu rocznym, które należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym do urzędu skarbowego. Jeżeli chodzi o wysokość podatku, to zasadniczą formą opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej są zasady ogólne według skali podatkowej, czyli 18 i 32%. Natomiast ci, którzy ustalają dochód na podstawie prowadzonych ksiąg, mogą wybrać opodatkowanie tych dochodów według 19-procentowej stawki podatku. Należy podkreślić, że to pracownik urzędu skarbowego na podstawie złożonej przez producenta rolnego deklaracji ustala wysokość zaliczek na podatek dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 20:00