StoryEditorOZE

OZE na wsi: na czym dokładnie zyskuje prosument?

15.01.2020., 14:01h
Żeby zacząć zarabiać na wytwarzaniu energii elektrycznej poprzez panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu czy stodoły, należy zostać prosumentem. Czy jest to skomplikowane? I czy na pewno się to opłaca? 

Prosument – jednocześnie konsumuje energię elektryczną i ją produkuje

Termin „prosument” powstał z połączenia dwóch wyrazów: „producent” i „konsument”. Określa osobę lub podmiot, który jednocześnie produkuje i konsumuje jakieś dobro czy usługę.
W przypadku odnawialnych źródeł energii (OZE) zgodnie z prawem pojęcie prosumenta oznacza odbiorcę końcowego, który dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej i jednocześnie wytwarza energię elektryczną, wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne.  

Nowe przepisy o prosumentach

Warto zauważyć, że w sierpniu 2019 roku weszło w życie nowe prawo zawierające zmiany w tzw. pakiecie prosumenckim. 

– Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają energię elektryczną z mikro-instalacji, czyli do maksymalnej mocy 50 kW, dla których wytwarzanie energii elektrycznej nie jest głównym obszarem działalności, będą mogli być prosumentami energii odnawialnej. To samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. ...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 04:22