Agrowoltaika to szansa do dodatkowy dochód dla rolnikówCorab Polska
StoryEditorMateriał promocyjny

Agrowoltaika to szansa na dodatkowy dochód dla rolników

19.09.2024., 08:11h

Agrowoltaika to zupełnie inny model niż sama fotowoltaika na polu czy w gospodarstwie. To konstrukcje z panelami, które jednocześnie dają możliwość prowadzenia uprawy lub hodowli zwierząt. Na czym to dokładnie polega i jakie zyski może uzyskać rolnik?

Szansa na dodatkowy dochód rolnika. Połączenie produkcji rolnej z fotowoltaiką.

Produkcję rolną da się połączyć z fotowoltaiką i może być to dodatkowe źródło dochodu dla rolnika. Nie mamy tu na myśli, znanego nam, montażu modułów na dachach budynków gospodarczych. Agrowoltaika, bo o niej mowa, to konstrukcje ponad uprawami lub w formie międzyrzędowej czyli tzw. płoty. Prekursorem takiego kierunku wykorzystania energii słonecznej w Polsce jest rodzimy producent, Corab S.A. Firma posiada dedykowaną technologię oraz wiedzę w tej dziedzinie. Sprawdźmy zatem, jakie korzyści może przynieść agrowoltaika w połączeniu z produkcją rolną.

– ​Agrowoltaika pozwala na prowadzenie zabiegów uprawnych. Oznacza to, że produkcję żywności, zarówno upraw roślinnych, jak i hodowlę zwierząt, można połączyć z wytwarzaniem zielonej energii. Agrowoltaika, inaczej zwana Agri-PV, to podwójne wykorzystanie jednego obszaru ziemi do produkcji rolnej jako głównego zastosowania i do produkcji energii z instalacji PV jako zastosowania dodatkowego. Jeżeli chcemy mówić o agrowoltaice, produkcja rolna musi zostać na pierwszym miejscu – tłumaczy Barbara Michałowska, Inspektor rolnictwa ekologicznego oraz Manager Agri-PV w CORAB S.A. 

Takie połączenie może odbywać się z korzyścią dla upraw i dobrostanu zwierząt. Jest to możliwe dzięki agrowoltaice – kierunkowi rozwoju, który otwiera nowe horyzonty w myśleniu o zrównoważonej produkcji rolnej. Co więcej, takie rozwiązania niosą szereg korzyści i mogą skutecznie chronić plony przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, jak grad czy ulewne deszcze.

Jakie korzyści ma rolnik dzieki Agrowoltaice?

Co można zyskać dzięki Agrowoltaice?

  • Dodatkowe źródło dochodów. Grunty rolne mogą zarabiać podwójnie. Rolnik zyskuje, nie tylko sprzedając swoje plony, ale i energię powstającą z instalacji agrowoltaicznej. Agrowoltaika pozwala na dywersyfikację ryzyka. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, które mogą wpłynąć na plony, produkcja energii może pozostać na stabilnym poziomie i odwrotnie. Agrowoltaika zmniejsza ryzyko całkowitej utraty dochodów, czyli stanowi pewnego rodzaju „ubezpieczenie” na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych czy niskich cen upraw na rynku.
  • Ochrona dla roślin i zwierząt. Konstrukcje agrowoltaiczne mogą stanowić ochronę przed gradem, burzami czy suszą. Panele mogą działać jako osłona przed nadmiernym nasłonecznieniem, redukując stres cieplny roślin i zapobiegając ich przegrzaniu. W okresach intensywnych opadów, gradobicia czy silnych wiatrów, struktury montażowe paneli mogą chronić rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Agrowoltaika szczególnie dobrze współpracuje z szeroko rozumianym sadownictwem i roślinami cieniolubnymi, takimi jak: brokuły, cukinie, szparagi, rośliny strączkowe, maliny czy borówka amerykańska. Można ja także z powodzeniem stosować na pastwiskach i wybiegach.

Dwie formy agrowoltaiki uzależnione od produkcji rolniczej w gospodarstwie 

Agrowoltaika umożliwia prowadzenie produkcji rolnej bez konieczności zmian. W tym celu może przybierać dwie formy:

  1. WYSOKIE AGRI-PV: to rozwiązanie, gdzie moduły są umieszczone na wysokości umożliwiającej swobodną pracę przy uprawach rosnących pod instalacją. Możliwe jest dostosowanie wysokości – na przykład, jeśli hodowla danej rośliny wymaga użycia maszyn o dużych gabarytach.
  1. PV MIĘDZYRZĘDOWE: instalowane pomiędzy uprawami i na pastwiskach na pionowych konstrukcjach (tak zwane płoty) zajmujących niewielką powierzchnię.

Agrowoltaika ma przede wszystkim wspierać produkcję rolną, ale może też przynosić realne korzyści w kontekście energetycznym. 

Obecnie prawo w Polsce pozwala na wykorzystanie agrowoltaiki, głównie na glebach najniższych klas bonitacyjnych. Agrowoltaika rozwija się prężnie w Niemczech, Holandii, we Włoszech, czy Francji.

Corab pomaga rolnikom w Polsce rozwijać agrowoltaikę

W Polsce dedykowaną technologię i wiedzę w tym zakresie oferuje firma Corab. To polska firma, obecna na rynku od ponad 30 lat,  w ciągu których wypracowała pozycję lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii na skalę europejską. Oprócz rozwiązań agrowoltaicznych, Corab produkuje wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne oraz oferuje kompleksowe rozwiązania renomowanych producentów z branży OZE – zarówno dla komercyjnych instalacji PV, jak i dla klientów indywidualnych (prosumentów).

Posiadając ogromne doświadczenie oraz wiedzę, a także z myślą o kompleksowym podejściu do klienta, firma stworzyła linię produktów ENCOR. To marka własna, która jest efektem współpracy działu R&D z najlepszymi producentami światowymi.  Za wysoką jakością tych produktów stoi wieloletnie doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii, współpraca z ośrodkami badawczymi, innowacyjność oraz znajomość oczekiwań instalatorów i projektantów instalacji fotowoltaicznych. Portfolio własnych produktów pod marką ENCOR w 2023 roku rozszerzyło się o falowniki i magazyny energii. Oprócz charakterystycznego czarnego koloru, falowniki cechują bardzo dobre parametry techniczne. Inwertery ENCOR posiadają dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne - Corab ONE, dzięki której klient oprócz standardowych parametrów, takich jak produkcja i moc falownika, widzi również poziom autokonsumpcji, zużycie i inne dane z układu pomiarowego. Dzięki temu ma pełną optykę na profil zużycia i produkcji energii. Magazyn energii ENCOR jako nieliczny na rynku może pracować na zewnątrz, dzięki zastosowaniu mat grzewczych w modułach bateryjnych. Na falowniki i magazyny energii Corab udziela polskiej gwarancji oferuje usługę serwisu door-to-door, to świadczy o zaufaniu firmy do produktów własnych.

Wejdź na https://corab.pl/agro i dowiedz się więcej!

image
Corab Polska kontakt
FOTO: Corab Polska

Materiał promocyjny Corab Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 22:20