Podatki od silosów zbożowych w górę. Kto zapłaci więcej, a kto mniej?Krzysztof Janisławski
StoryEditorPodatki

Podatki od silosów zbożowych w górę. Kto zapłaci więcej, a kto mniej?

15.10.2024., 14:20h

Rząd doprecyzował przepisy dotyczące opodatkowania silosów, zbiorników i elewatorów. Nie dla wszystkich zmiany są korzystne. Kto zapłaci wyższy podatek od nieruchomości za silos, a kto niższy?

Rząd przyjął w poniedziałek 14 października przepisy, który precyzują definicję budynku i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zapisy te są ważne także dla rolników, bo eliminują wątpliwości dotyczące opodatkowania silosów, zbiorników i elewatorów. 

Do tej pory było tak, że obiekty te spełniały przesłanki do kwalifikowania ich jednocześnie jako budynek i budowla. Nie było to korzystne finansowo dla gospodarstw, bo organy podatkowe dążyły do opodatkowania silosów jako budowli, gdyż wtedy wysokość podatku jest dużo wyższa. Za budowlę stawka wynosi 2 proc. od wartości, a za budynek maksymalnie 1,15 zł za m kw. powierzchni użytkowej (1,19 zł w 2025 r.). Nieprecyzyjna definicja kwalifikująca silosy, zbiorniki i elewatory raz jako budowle, a raz jako budynki powodowała liczne wątpliwości interpretacyjne i spory podatkowe.

Silos jak budowla. Rolnicy zwolnieni z podatku od nieruchomości, firmy zapłacą więcej

Teraz rząd to doprecyzował. Budynkiem będzie „obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, oraz który posiada fundamenty i dach”.

Natomiast za budynek nie będzie uznawany obiekt, służący do gromadzenia materiałów sypkich, w kawałkach, w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik, silos itd.). Będą one traktowane jako budowle. To oznacza, że podatek od nieruchomość za te obiekty wyniesie 2 proc. od wartości.

Ale na mocy przyjętych wczoraj przez rząd przepisów, silosy opodatkowane będą wyłącznie, gdy związane będą z działalnością gospodarczą. To oznacza, że firmy skupujące i przetwarzające zboża będą płacić wyższe podatki - jak za budowlę. Natomiast rolnik indywidualny nie zapłaci za silos żadnego podatku od nieruchomości. 

Biogazownie zwolnione z podatku od nieruchomości, garaże opodatkowane jak mieszkania

Warto też wiedzieć, że zwolnione z podatku od nieruchomości będą także biogazownie wykorzystywane do działalności rolniczej (tak wynika z pisma ministra rolnictwa zawartego w Rządowym Centrum Legislacji). Poza tym doprecyzowane zostały zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Będą one uznane za część mieszkalną budynku, co jest zmianą korzystną dla osób fizycznych.

- Po zmianie wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku - wyjaśnia rząd.

Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 23:50