StoryEditorInformacje rynkowe

Polska wołowina wraca do Arabii Saudyjskiej. Czy wzrosną ceny bydła?

25.11.2019., 11:11h
Polska wołowina znowu może być sprzedawana na rynku Arabii Saudyjskiej. Embargo na polskie mięso wołowo zostało nałożone w lutym 2019 roku. Czy to zwiększy ceny żywca wołowego?

Arabia Saudyjska otwiera swój rynek na polską wołowinę

W piątek 22 listopad 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że służby weterynaryjne Królestwa Arabii Saudyjskiej zezwoliły na otwarcie tamtejszego rynku na sprzedaż mięsa wołowego i produktów wołowych z Polski. Jest to efekt kontroli jakie saudyjska weterynaria przeprowadziła w Polsce na przełomie września i października 2019 roku. 

Embargo na polską wołowinę został nałożony przez władze Arabii Saudyjskiej w lutym 2019 roku po wybuchu afery z nielegalnym ubojem bydła w rzeźni w Ostrowi Mazowieckiej.  

 

10 zakładów mięsnych może eksportować wołowinę do Arabii Saudyjskiej

Z komunikatu weterynarii wynika, że 10 zakładów mięsnych może wysyłać polską wołowinę na rynek Arabii Saduyjskiej. Według listy Głównego Inspektoratu Weterynarii są to: 

  1. PINI BEEF Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Oddział w Końskowoli 
  2. Zakład Mięsny "PIEMONTES" Leszek Gamoń z Łodzi
  3. Food Service Sp.z o.o z Rawy Mazowieckiej
  4. Firma Handlowo-Usługowa "MIPOL" Sp. j. P. Mikulec, M. J. B. Plata z Moszczenicy Wyżnej
  5. Eco-Beef Ubojnia Sp. z o.o. z Węgrzynowa
  6. Zakłady Mięsne Mokobody Sp. z o.o z Mokobod 
  7. "ECO-BEEF" Sp. z o.o. z Rzeniszów 
  8. Henryk Kowalczyk Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Usługowo-Handlowe z Poczesnej
  9. Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o z Goliny pod Jarocinem
  10. FIRMA „KRĘGLEWSCY” z Ponina pod Kościanem

 

Czy wznowienie eksportu wołowiny do Arabii Saudyjskiej przełoży się na ceny skupu żywca wołowego? 

O tym jak bardzo afera wywołana przez nielegalną ubojnie spod Ostrowi Mazowieckiej oraz trendy globalne zaszkodziły rolnikom hodującym bydło mięsne świadczą ceny skupu żywca wołowego. W pierwszym półroczu 2018 roku średnia cena skupu wynosiła 6,65 zł/kg, a w drugim półroczu 6,51 zł kg. Natomiast w październiku 2019 roku wynosiła zaledwie 6,05 zł/kg. Z kolei na początku listopada 2019 roku ubojnie skupowały bydło rzeźne po średniej cenie 6,01 zł/kg, czyli o ponad 10% mniej niż w listopadzie 2018 roku

Ponowne otworzenie rynku saudyjskiego na polską wołowinę cieszy, ale eksport polskiej wołowiny do tego kraju nie jest aż tak znaczący, aby w istotny sposób mógł wpłynąć na cenę skupu żywca wołowego. 

Analitycy rynkowi przewidują, że do końca tego roku ceny skupu żywca wołowego w Polsce utrzymają się na niższym poziomie niż przed rokiem.

 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 20:57