envato elements
StoryEditorNowe zasady!

Czy rolnik emeryt może dostać kredyt płynnościowy z 2% ratą?

21.07.2023., 10:26h
Wielkopolska Izba Rolnicza interweniowała u szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie kredytów płynnościowych z ratą 2 proc. MRiRW szybko ustosunkowała się do apelu, przychylając się do stanowiska WIR. Jakie są ustalenia? Czy rolnik senior dostanie kredyt na preferencyjnych warunkach?

Kredyty płynnościowe dla rolników - co trzeba wiedzieć? 

Zaledwie kilka dni temu uruchomiono tak zwane kredyty płynnościowe. Dedykowane rolnikom pożyczki mają korzystne oprocentowanie na poziomie 2 proc. i są częściowo dofinansowywane z budżetu państwa. Pieniądze rolnik może przeznaczyć na „uregulowanie zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym”. Wnioski o kredyty należy składać w bankach, które współpracują z ARiMR. 

Pełną listę banków oraz dokładny katalog zakupów, na które może zostać przeznaczony kredyt, znajdziesz w artykule: Kredyty dla rolników z oprocentowaniem 2%. Dla kogo, jakie limity i na co? 

ARiMR chciała wyłączenia rolników-seniorów z kredytów płynnościowych. WIR protestuje 

Jeszcze do niedawna w regulaminie udzielania kredytów płynnościowych dla rolników można było znaleźć zapis, że pożyczka może zostać przyznana “osobom fizycznym, niebędącym emerytami i rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy”. Z tą zasadą nie zgodziła się jednak Wielkopolska Izba Rolnicza, która zaapelowała do ministra rolnictwa Roberta Telusa o wykreślenie zacytowanej reguły. 

WIR: Nie widzimy powodu, by emeryci nie korzystali z tych kredytów 

Zdaniem WIR, zapis wykluczający emerytowanych rolników z możliwości otrzymania kredytu płynnościowego jest dla nich krzywdzący. Niedawna zmiana w ustawie o emeryturach rolniczych daje bowiem gospodarzom-seniorom prawo do pozostawienia sobie gospodarstwa i dalszego prowadzenia działalności. 

Nie widzimy zatem żadnego merytorycznego powodu, dla którego [emerytowany – red.] rolnik nie mógłby skorzystać z tej linii. Wielu rolników musi kontynuować działalność rolniczą, ponieważ nie ma następców. Ich gospodarstwa rolne borykają się aktualnie z takimi samymi problemami ekonomicznymi, jak gospodarstwa rolników nie będących emerytami” - uzasadnia swoje stanowisko WIR w apelu do ministra Telusa. 

MRiRW odpowiada WIR. Co dalej z kredytami dla seniorów? 

Ministerstwo Rolnictwa bardzo szybko ustosunkowało się do pisma z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Okazuje się, że stanowisko WIR zostało uwzględnione i 20 lipca zmodyfikowano reguły przyznawania pożyczek rolnikom. Obecnie zapis dotyczący udzielania kredytów płynnościowych z ratą 2 proc. wygląda następująco: 

  • Kredyt może zostać udzielony następującym podmiotom prowadzącym działalność określoną w rozdziale I ust. 3: 
  • osobom fizycznym: 
    • posiadajcym pełną zdolność do czynności prawnych oraz 
    • niebędącym rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy 
  • osobom prawnym, 
  • jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. 

Czy emerytowanemu rolnikowi należy się kredyt płynnościowy? 

Po wprowadzeniu zmian w regulaminie, od 20 lipca kredyt na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych (linia UP) z ratą 2 proc. może być udzielony także rolnikom, którzy przeszli już na emeryturę.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:22