Pomoc suszowa: jak poprawnie złożyć wniosek suszowy w aplikacji? ZASADYPWR/ARiMR
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: jak poprawnie złożyć wniosek suszowy w aplikacji? ZASADY

25.10.2023., 16:45h
Rolnikom zostało już tylko kilka dni na złożenie wniosku o szacowanie strat suszowych w aplikacji suszowej. Jak to zrobić poprawnie? Co się zmieniło od ubiegłego roku? Ministerstwo rolnictwa przypomina najważniejsze ZASADY.

Tylko do 30 października rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji suszowej. Złożenie protokołu z oszacowania szkód wygenerowanego przez aplikację publiczną jest warunkiem ubiegania się o pomoc suszową.

W związku z tym ministerstwo rolnictwa przypomina najważniejsze zasady, które obowiązują rolników przy składaniu wniosku o oszacowanie szkód za pomocą aplikacji.

Wniosek o szacowanie suszy przez aplikację: najważniejsze zasady

Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć za pomocą publicznej aplikacji każdy producent rolny, który ma Profil Zaufany i złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza.

Nie ma możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód w wersji papierowej.

Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

Wniosek można wysłać tylko raz. Po wysłaniu wniosku nie ma możliwości powrotu do edycji, jak również nie ma możliwości dołączania załączników w postaci polisy itp.

Uprawy na ugorach – zasady szacowania suszy

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że suszę rejestrujemy tylko w plonie głównym, nie szacujemy strat suszy np. na ugorach. Zaleca też sprawdzenie, czy wszystkie dane w aplikacji są wypełnione oraz czy wszystkie działki są wyodrębnione.

Odnosząc się do upraw będących w programach rolnośrodowiskowych – uprawy na ugorach – uprawę tę traktujemy jako nieprodukcyjną, w tych uprawach nie szacujemy strat suszy.

Zwierzęta – zasady szacowania suszy

Wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, a w przypadku gdy dany gatunek zwierząt jest objęty przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – zgodnej z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych. A zatem uzupełniając dane we wniosku, należy wybrać rodzaj z listy i wpisać liczbę posiadanych zwierząt.

W aplikacji nie ma możliwości wpisania np. jeleni, danieli czy koni.

Czy następcy prawni mogą złożyć wniosek o szacowanie suszy za rolnika?

W przepisach nie przewiduje się możliwości złożenia wniosku w aplikacji publicznej o oszacowanie strat spowodowanych suszą przez następców prawnych.

Podpis Profilem Zaufanym

W sprawie ewentualnego wyjaśnienia problemów z podpisaniem wniosku Profilem Zaufanym można się zwrócić bezpośrednio do administratora (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Instrukcja wypełniania wniosków o oszacowanie strat suszowych

Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę są dostępne w instrukcji (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy).

Jakie są zmiany w składaniu wniosków o szacowanie suszy w 2023 roku?

W tym roku szacowanie suszy będzie przebiegało na nowych zasadach. Co się zmieniło w stosunku do kampanii 2022?

  1. Oddzielono produkcję roślinną od zwierzęcej
  2. Nie można anulować wysyłki wniosku
  3. Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych
  4. Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej

Jak wycofać wniosek suszowy?

Wniosek można wycofać i usunąć ze swojego konta dane gospodarstwa, jeśli wniosek ma status „w edycji” i nie został jeszcze podpisany za pomocą Profilu Zaufanego. Dane gospodarstwa staną się wtedy dostępne dla innego zalogowanego użytkownika, który będzie mógł je pobrać na swoje konto. Usunięty wniosek będzie dalej widniał na liście Twoje gospodarstwa, ale będzie nieaktywny – nie można go podejrzeć ani edytować.

Kiedy rolnicy dostaną pomoc suszową?

Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też nastąpi wypłata pomocy suszowej.

image
Pomoc suszowa 2023

Aplikacja suszowa znów szwankuje. Rolnicy żądają więcej czasu na składanie wniosków

oprac. Kamila Szałaj na podst. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 15:52