Pomoc suszowa: rolnik może wnioskować o komisję klęskową bez protokołu z aplikacjienvato elements
StoryEditor1,5 mld złotych na pomoc suszową

Pomoc suszowa: rolnik może wnioskować o komisję klęskową bez protokołu z aplikacji

19.07.2023., 20:35h
Ministerstwo rolnictwa wzywa wojewodów o pilne powoływanie komisji suszowych. Co ważne, rolnicy mogą wnioskować o oszacowanie strat wywołanych przez suszę przez komisję klęskowa bez oczekiwanie na protokół z aplikacji suszowej. Czy to oznacza, że rolnik w ogóle może pominąć aplikację suszową?

Ministerstwo rolnictwa wzywa o pilne powoływanie komisji suszowych

W poniedziałek 17 lipca 2023 roku Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa wysłał pismo do wojewodów, w którym polecił  pilne powołanie komisji suszowych, tak aby te mogły jak najszybciej przystąpić do szacowania szkód wyrządzonych przez suszę.

Przypomnijmy, że komisja klęskowa ma aż dwa miesiące na oszacowanie strat wywołanych przez suszę, ale nie może tego uczynić później niż do dnia zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. Następnie w ciągu 30 dni od oszacowania szkód suszowych komisja składa raport z szacowania za pośrednictwem aplikacji suszowej, aby rolnik miał jak najszybciej wgląd w jego treść.

Kiedy aplikacja suszowa zacznie działać?

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem dot. szacowania strat suszowych komisja może przystąpić do lustracji upraw rolnych i dokonać szacowania szkód spowodowanych suszą rolniczą na wniosek rolnika.

Rolnik może złożyć wniosek o oszacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”. Jednak rolnicy wielokrotnie zwracali uwagę, że aplikacja ta nie działa poprawnie. Dlatego w ostatnich tygodniach system miał być poprawiony.

Minister rolnictwa deklarował, że aplikacja będzie poprawnie działać najpóźniej do 20 lipca. Z kolei moduł dla gmin ma poprawnie zacząć funkcjonować w sierpniu. Przynajmniej tak wynika z pisma Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego do prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Komisja szacuje straty suszowe na wniosek rolnika

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem dot. szacowania strat suszowych komisja może przystąpić do lustracji upraw rolnych i dokonać szacowania szkód spowodowanych suszą rolniczą na wniosek rolnika.

Rolnicy muszą pamiętać, że aby otrzymać w późniejszym okresie pomoc suszową niezbędne jest złożenie wniosku o oszacowanie szkody poprzez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”. Ale, jak wynika z pisma Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego do prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, taki wniosek nie jest niezbędny, aby komisja klęskowa przystąpiła do oceny strat na polu.

– Złożenie ww. wniosku [o oszacowanie strat przez aplikację] jest konieczne do uzyskania w późniejszym czasie protokołu lub kalkulacji strat wygenerowanych automatycznie przez aplikację. Natomiast oszacowanie szkód przez komisję poprzez lustracje w terenie może nastąpić niezależnie od terminu złożenia wniosku przez rolnika za pomocą aplikacji – można przeczytać w liście.

1,5 mld złotych na pomoc suszową

Jak na razie jeszcze nie wiadomo jakie straty wywoła tegoroczna susza czy inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Niemniej rząd chce w budżecie państwa na 2024 roku zarezerwować na pomoc suszową 1,497 mld złotych.

image
Szybko suszowego nie będzie

1,5 mld złotych na pomoc suszową 2023. Kiedy rolnik dostanie pieniądze?

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 15:34