Pomoc suszowa: rząd zapowiada ważne zmiany w szacowaniu stratCanva
StoryEditorPomoc suszowa

Pomoc suszowa: rząd zapowiada ważne zmiany w szacowaniu strat

12.04.2024., 19:10h
Będą zmiany w szacowaniu strat suszowych. Rząd zamierza zwolnić część rolników z jednego obowiązku.

W 2023 roku, po wielu apelach i protestach rolników ministerstwo rolnictwa zgodziło się na rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w szacowaniu strat spowodowanych suszą. Niestety, rolnicy utrzymujący zwierzęta, którzy ubiegali się o pomoc suszową za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” byli zobowiązani zgłosić ich posiadanie. Podczas logowania musieli wyrazić zgodę na pobranie odpowiednich danych z systemu IRZplus.

Pomoc suszowa: rolnicy nie będą musieli zgłaszać posiadanych zwierząt 

Teraz ma się to zmienić. Rząd zapowiada ważne zmiany w pomocy suszowej. Rolnicy nie będą już musieli podawać informacji o produkcji zwierzęcej przy szacowaniu strat suszowych. 

- Rozwiązania planowane w projekcie wynikają z konieczności wyłączenia informacji o produkcji zwierzęcej z procesu szacowania szkód spowodowanych przez suszę z uwagi na fakt, iż pomoc dla poszkodowanych w wyniku suszy może być udzielana w przypadku wystąpienia szkód w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej - czytamy zapowiedzi zmian w przepisach w wykazie prac legislacyjnych. 

Zmiany mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów w II kwartale 2024 roku. 

Obecnie ARiMR wypłaca pomoc suszową za 2023 rok. O rekompensaty ubiega się ponad 133 tys. rolników. Do tej pory na konta 43,5 tys. rolników trafiło 336,6 mln zł.

image
Dopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż: rząd wreszcie publikuje konkrety!

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 13:44