Ponad 100 tys. rolników wciąż bez pomocy suszowej! ”Nie mam za co kupić oprysków”Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPomoc suszowa 2024

Ponad 100 tys. rolników wciąż bez pomocy suszowej! "Nie mam za co kupić oprysków"

08.04.2024., 11:02h
Trwa wypłata pomocy suszowej. Ale tempo przekazywania pieniędzy jest powolne. Na razie tylko co szósty poszkodowany rolnik otrzymał rekompensatę. - Za co mam kupić paszę dla krów, nawozy i opryski, skoro żadne wsparcie nie wpływa? - pyta rozżalony rolnik z Kujaw.

Tylko co szósty poszkodowany rolnik dostał pomoc suszową

15 marca zakończył się nabór wniosków o pomoc suszową. Rolnicy poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych złożyli 133 tys. wniosków. ARiMR rozpoczęła wypłatę pieniędzy 18 marca. Ale tempo ich przekazywania jest powolne. Przez trzy tygodnie przelewy otrzymało tylko 24 tysiące rolników, czyli 18 proc.

- ARiMR wydała na razie blisko 47 tys. decyzji o przyznaniu pomocy z tego tytułu, a na konta 24 tys. rolników trafiło 191,5 mln zł - tłumaczy ARiMR​.

Na pieniądze wciąż czeka 110 tys. rolników, m.in. pan Andrzej z woj. kujawsko-pomorskiego.

- Ani dopłat bezpośrednich nie dostałem, ani suszowej. A wypaliło mi zboże i trawy, więc muszę dokupywać paszę dla swoich krów i do tego zaopatrzyć się w nawozy i opryski. Za co mam to kupić, skoro żadne wsparcie nie wpływa? Od 30 lat gospodarzę i tak źle jeszcze nie było - mówi rozżalony rolnik.  

Jakie są stawki pomocy suszowej?

Stawki pomocy suszowej wynoszą:

  • 1000 zł/ha uprawy, na której susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP /ha TUZ;

  • 500 zł/ha uprawy, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada ww. zwierząt wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha TUZ.

W przypadku wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt wynosi poniżej 0,3 DJP/ha, dopłata wynosi:

  • 500 zł/ha – jeśli szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu;

  • 250 zł/ha – jeśli wyżej wymienione niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu.

image
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa: czy protokoły komisji suszowych nie były brane pod uwagę?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 02:59