Rolnicy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o komisję suszowąTygodnik Poradnik Rolniczy/canva
StoryEditorPomoc suszowa

Rolnicy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o komisję suszową

16.08.2023., 17:00h
Rolnicy, którzy chcą, by straty suszowe na ich polach oszacowały komisje klęskowe, powinni się pospieszyć. Czasu na złożenie wniosku jest coraz mniej. Kiedy dokładnie upływa termin?

Już mniej niż miesiąc na złożenie wniosku o komisję suszową

Już niespełna miesiąc pozostał rolnikom na złożenie wniosku o szacowanie strat przez komisję suszową. W tym roku można to zrobić do 15 września.

- Producent rolny może zgłosić wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich oszacowanie przez powołaną przez wojewodę komisję ds. szacowania strat, nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Rolnik może złożyć wniosek o oszacowanie strat suszowych przez komisję

Przypomnijmy. W tym roku rolnik ma możliwość złożenia wniosku o oszacowanie strat suszowych przez komisję klęskową. Wniosek o oszacowanie strat przez komisję można złożyć niezależnie od wniosku w aplikacji suszowej, ale warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest posiadanie protokołu z oszacowania szkód wygenerowanego przez aplikację publiczną.

Aby uzyskać protokół lub kalkulację z oszacowania strat suszowych, rolnik musi do 15 października złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji.

Ile czasu mają komisje na oszacowanie strat?

Komisje powinny oszacować szkody tak jak dotychczas, czyli do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

Ile czasu mają komisje na złożenie raportu z szacowania suszy?

Komisja będzie zobowiązana złożyć w terminie 60 dni od dnia oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy jednak nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy raport z oszacowania szkód:

  • za pośrednictwem aplikacji publicznej oraz
  • w wersji papierowej wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

Taki raport oszacowania szkód będzie zawierał tylko podstawowe i najważniejsze dane:

  • pozwalające zidentyfikować producenta rolnego,
  • informacje o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy (każda działka osobno wraz z powierzchnią zgodnie z wnioskiem o płatności bezpośrednie oraz z wysokością oszacowanych szkód);
  • imiona i nazwiska członków komisji oraz datę oszacowania szkód.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 16:11