Siekierski: będzie więcej pieniędzy na pomoc suszowąCanva/MRiRW
StoryEditorPomoc suszowa 2024

Siekierski: będzie więcej pieniędzy na pomoc suszową

24.05.2024., 14:43h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że budżet pomocy suszowej został zwiększony. Jest więc szansa, że ARiMR przyspieszy wypłatę pieniędzy. Na wsparcie wciąż czeka 40 tys. rolników.

40 tysięcy rolników bez pomocy suszowej

O pomoc suszową za 2023 rok ubiega się 133 tys. rolników. Niestety tempo wypłat jest bardzo powolne. Przez ponad dwa miesiące tylko 93 tys. rolników dostało pieniądze. Na przelew z ARiMR wciąż czeka 40 tys. gospodarstw. 

Siekierski: będzie więcej pieniędzy na pomoc suszową

Jest jednak szansa, że ARiMR przyspieszy wypłatę pieniędzy. 23 maja minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że rząd zwiększył budżet pomocy, aby w całości pokryć zapotrzebowanie. 

- Dodatkowe środki zatwierdzone 23 maja przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych umożliwią pełną realizację złożonych wniosków - powiedział na konferencji prasowej Siekierski.

Rolnicy alarmują: decyzja z ARiMR jest, pomocy suszowej nie ma

Rolnicy zaznaczają, że pomoc suszowa jest im bardzo potrzebna. Wielu z nich nie dostało też dopłat bezpośrednich, co przekłada się na pogorszenie płynności finansowej gospodarstw.

- W mojej okolicy wielu rolników otrzymało decyzję, niektórzy nawet 3 tygodnie temu, ale na koncie pieniędzy z ARiMR brak - mówi nam Szymon Sargalski, rolnik z okolic Nowego Miasta Lubawskiego, działacz ZZR "Samoobrony". 

Jakie są stawki pomocy suszowej?

Stawki pomocy suszowej wynoszą:

  • 1000 zł/ha uprawy, na której susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP /ha TUZ;

  • 500 zł/ha uprawy, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada ww. zwierząt wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha TUZ.

W przypadku wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt wynosi poniżej 0,3 DJP/ha, dopłata wynosi:

  • 500 zł/ha – jeśli szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu;

  • 250 zł/ha – jeśli wyżej wymienione niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu.

image
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa: czy protokoły komisji suszowych nie były brane pod uwagę?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 07:54