Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: będzie stawka 2 zł za litr? Jest jasna deklaracja rząduarch.
StoryEditorZwrot akcyzy za paliwo 2024

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: będzie stawka 2 zł za litr? Jest jasna deklaracja rządu

08.02.2024., 15:19h
Czy jest szansa na wyższą stawkę zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku? Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski złożył dziś w Sejmie deklarację w tej sprawie.

Będzie 2 zł stawki zwrotu akcyzy? Jest jasna deklaracja rządu

Rolnicy domagają się wyższej stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Ich zdaniem obecna kwota jest za niska, bo nastąpił drastyczny spadek cen za zboże, żywiec i mleko. W tym tygodniu podczas spotkania z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim apelowały o to także organizacje branżowe i wojewódzkie izby rolnicze. 

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zapowiedział dziś w Sejmie, że rząd nie wyklucza zwiększenia stawki do 2 zł, ale potrzebna będzie zgoda KE oraz znalezienie pieniędzy w budżecie.

– Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy starali się zwiększyć stawkę do 2 zł. To wymaga dodatkowych środków w budżecie i notyfikacji KE. Rozmawiamy w tej sprawie z ministerstwem finansów – mówił Krajewski.​

Jeśli KE się zgodzi i rząd znajdzie pieniądze, to 2 zł za litr otrzymają rolnicy, którzy wystąpią o zwrot z drugim naborze.

W 2023 roku rolnicy dostali 2 zł dopłaty do paliwa

Tu warto przypomnieć, że 30 listopada ówczesna minister rolnictwa Anna Gembicka wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem możliwość zastosowania stawki dopłaty do paliwa rolniczego na poziomie 2 zł w 2024 r. Takie rozwiązanie funkcjonowało w II półroczu 2023 r., ale na razie nie ma zgody KE.

Jaka stawka i limit zwrotu akcyzy w 2024 roku?

Do 29 lutego trwa nabór wniosków o zwrot akcyzy. Stawka zwrotu na 1 litr oleju napędowego wynosi 1,46 zł. W budżecie na ten cel zarezerwowano kwotę ponad 1,6 mld​ zł.

Natomiast limit zwrotu wynosi:

  • 160,60 zł * ilość ha użytków rolnych 

oraz

  • 5,84 zł * średnia roczna liczba świń 
  • 58,40 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła, kóz, owiec, koni

Skąd pobrać wniosek o zwrot akcyzy w 2024 roku?

Od tego roku obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot akcyzy. Można go pobrać tu: WZÓR WNIOSKU O ZWROT AKCYZY. 

W nowym wzorze wniosku o zwrot podatku akcyzowego zostało dodane pole do podania informacji o średniej rocznej liczbie świń oraz średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz i koni będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

Więcej informacji o trwającym naborze wniosków o zwrot akcyzy na paliwo rolnicze przeczytasz TUTAJ: 
image
Zwrot akcyzy za paliwo 2024

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024: NOWY wzór wniosku do pobrania

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:39