StoryEditorWiadomości rolnicze

Pomoc z PROW po klęskach

06.12.2016., 13:12h
Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, będą mogli skorzystać z PROW. Od 27 grudnia 2016 r. do 25 stycznia 2017 r. potrwa nabór wniosków o pomoc „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

O jej przyznanie mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy, lub rok wcześniej. Jest to ważne zwłaszcza dla tych rolników, u których szkody w gospodarstwach wystąpiły w ubiegłym roku, oraz tych, którzy ponieśli straty zarówno w ubiegłym oraz w bieżącym roku i obie chcą wykazać we wniosku o wsparcie. Aby skorzystać z unijnej pomocy, powinni złożyć dokumenty do końca bieżącego roku, choć nabór potrwa jeszcze do 25 stycznia 2017 r.

Jeżeli natomiast wniosek będzie dotyczył wyłącznie strat powstałych w 2016 r., będzie mógł być złożony jeszcze do 25 stycznia 2017 r. lub w nowym naborze ogłoszonym jeszcze w przyszłym roku (jeśli taki będzie).

Bez komisji ani rusz
Istotna jest informacja, iż o to wsparcie będą mogli występować tylko rolnicy, którym straty oszacowała komisja powołana przez wojewodę. Na podstawie oszacowanej przez nią wysokości strat wyliczana jest kwota pomocy. Przy czym nie może być wyższa niż   300 tys. zł i przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych. Wysokość wsparcia pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia uszkodzonego lub zniszczonego składnika gospodarstwa. W przypadku natomiast gdy rolnik będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat i ich nie ubezpieczył, wysokość pomocy wyliczona na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje wojewódzkie pomniejsza się o połowę.

Aby wsparcie przysługiwało, straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach muszą wynieść co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z 3 lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. Pod uwagę mogą być brane także 3 lata w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie.

Katalog rozbudowany, ale...
Katalog kosztów, do których należy się refundacja, jest bardzo rozbudowany. Pomoc może być przyznana, np. na budowę, przebudowę, remont budynków służących do produkcji rolnej oraz do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży produktów rolnych. Dopuszcza się także zakup nowych maszyn i urządzeń oraz wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia i magazynowania. Wsparcie można także przeznaczyć na zakup stada podstawowego, odtwarzanie plantacji chmielu, sadów lub plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.

Ilość dokumentów, jakie należy przygotować, by złożyć kompletny wniosek, jest bardzo duża, warto więc już teraz się tym zainteresować. Wykaz niezbędnych dokumentów dostępny jest na stronie internetowej ARiMR. Można tam też znaleźć poradnik dotyczący zasad doboru maszyn rolniczych do obecnego PROW.


Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w gospodarstwie, z uwzględnieniem wysokości strat w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem. Listy określające kolejność przysługiwania pomocy zostaną opublikowane w ciągu 40 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 19:45