StoryEditorWiadomości rolnicze

Praca w gospodarstwie rodziców bez wpływu na wysokość emerytury

19.01.2015., 13:01h
Mój mąż jako nastolatek uczący się w szkole zawodowej pomagał rodzicom w gospodarstwie rolnym. Szkoła oddalona była od miejsca zamieszkania nie więcej niż 30 kilometrów. Było to w latach 1984–1987. Czy okres tej pracy może być w przyszłości zaliczony mu do okresu uprawniającego do przejścia na emeryturę? Czy zaliczany jest okres tylko szkoły ponadpodstawowej, czy również jakaś część nauki w szkole podstawowej? Czy wymagane są jakieś konkretne okoliczności pracy w tym gospodarstwie? Siostra męża w tym samym okresie uczyła się w szkole średniej oddalonej od miejsca zamieszkania o 90 km i pomagała w gospodarstwie rodziców tylko w okresie wolnym od nauki szkolnej (weekendy, ferie, wakacje). Jak emerytura będzie liczona w jej przypadku?   

Mąż Pani (podobnie jak jego siostra) nie może doliczyć sobie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu wymaganego do przejścia na emeryturę z dwóch powodów. 

Przede wszystkim dlatego, że zgodnie z art. 10 Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zaliczeniu podlegają jedynie: 

okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,

przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia,

przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia.

Są one traktowane jak okresy składkowe i służą uzupełnieniu wymaganego stażu pracy, jeżeli osoba starająca się o emeryturę nie posiada go w odpowiednim wymiarze. Możliwość taka dotyczy generalnie tylko emerytur przyznawanych na starych zasadach, osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. 

Osoby urodzone później mogą natomiast nabyć prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, bez względu na wymiar udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. 

Przy ustalaniu wysokości emerytury według nowych zasad w podstawie jej obliczenia uwzględnia się kapitał początkowy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r.

Przy ustalaniu kapitału początkowego nie uwzględnia się jednak okresów ubezpieczenia społecznego rolników ani okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim po ukończeniu 16. roku życia.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 09:35