StoryEditordotacje rolnicze

Przez niskie dopłaty do materiału siewnego spadnie stosowanie kwalifikatu

18.11.2022., 14:11h
Zdaniem producentów zbóż zaproponowane przez rząd stawki dopłat do materiału siewnego są na zbyt niskim poziomie i nie będą zachęcać rolników do jego zakupu. - Ministerstwo rolnictwa nie wzięło pod uwagę drastycznego wzrostu kosztów zakupu kwalifikatu. Dlatego dotacja na program powinna zostać dwukrotnie zwiększona - oceniają przedstawiciele branży. Jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego za 2022 rok?

Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

W projekcie przewidziano m.in. że o 20% wyższe stawki otrzymają rolnicy ekologiczni. MRiRW chce wprowadzić także zasadę, aby od tego roku określone w rozporządzeniu stawki dopłat do materiału siewnego i sadzeniowego obowiązywały przez dłuższy okres czasu i rolnicy znali ich wysokość w momencie składania wniosków w ARiMR.

Stawki dopłat do materiału siewnego są za niskie

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wyraził zadowolenie, że po wielu latach udało się zmienić metodę określania kwoty przeznaczonej na dopłaty do materiału siewnego, czyli przyjęto określoną z góry stawkę dopłat do 1 hektara.

- Niestety zaproponowane w omawianym rozporządzeniu stawki dopłat do materiału siewnego są zdecydowanie na zbyt niskim poziomie. PZPRZ jest zdania, że nie będą one stanowiły żadnej zachęty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego – napisał w opinii do rozporządzenia Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Będzie jeszcze drożej, więc dopłaty do materiału siewnego nie zrekompensują wydatków

Zdaniem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych drastyczny wzrost cen środków produkcji, jaki dotknął rolników w bieżącym sezonie, jest bardzo dużym problemem. Mimo wyższych cen zbytu, jakie rolnicy uzyskują ze sprzedaży płodów rolnych, osiągnięcie opłacalności na poziomie warunkującym zwrot kosztów produkcji jest bardzo trudny. Dotyczy to także materiału siewnego.

- Aktualnie proponowane przez firmy nasienne ceny kwalifikatu są na tyle wysokie, że już dziś oferowana przez resort rolnictwa w projektowanym rozporządzeniu stawka dopłaty, w żaden sposób nie zrekompensuje kosztu tego rodzaju zakupu. A niestety nic nie wskazuje na to, aby ceny środków produkcji miały się zmienić – na korzyść rolników – w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie. Wiele prognoz mówi, że będzie jeszcze drożej – napisał do wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego prezes S. Kacperczyk.

Rolnicy staną przed ryzykownym wyborem: kwalifikat czy własny materiał siewny

Zdaniem PZPRZ duża część producentów będzie musiała dokonać wyboru – kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami.

- Jak bardzo istotne jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, wie każdy rolnik. Udowodniły to także nasze badania ankietowe, w których producenci jednoznacznie wskazywali na bardzo dużą rolę dobrej jakości materiału siewnego kwalifikowanego w kształtowaniu opłacalności produkcji. W naszej ocenie, proponowane w omawianym rozporządzeniu stawki dopłat do kwalifikatu przyczynią się jednak wprost do tego, że rolnicy przestaną w ogóle stosować kwalifikat, co zagrozi również bytowi firm nasiennych oraz polskiej hodowli – podsumowuje Stanisław Kacperczyk z PZPRZ.

Rolnicy: budżet dopłat do materiału siewnego powinien być dwa razy wyższy

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania – także te związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju - Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych uważa, że odpowiednio wysokie wsparcie producentów w zakresie zakupu materiału siewnego kwalifikowanego jest bardzo potrzebne, wręcz konieczne.

Dlatego PZPRZ wnioskuje o zwiększenie środków w budżecie państwa na realizację programu dopłat do materiału siewnego. Tylko dla utrzymania podobnego poziomu wsparcia, jak w latach poprzednich, niezbędne jest zasadnicze zwiększenie tej kwoty, przynajmniej o 100% (np. ze środków rezerwy budżetowej).

Według danych MRiRW oraz ARiMR, co roku z dopłat do materiału siewnego korzysta ok. 60 tys. rolników.

Jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego za 2022 rok?

Z projektu rozporządzenia wynika, że stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany będzie wynosić:

  • 65 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych 
  • 115 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 350 zł – w przypadku ziemniaków.

W przypadku upraw ekologicznych te stawki prawdopodobnie wyniosą:

  • 78 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych 
  • 138 zł – w przypadku roślin strączkowych;
  • 420 zł – w przypadku ziemniaków.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:42