StoryEditorWiadomości rolnicze

Pszenica w Europie i za oceanem podrożała

04.11.2014., 14:11h
Ubiegły tydzień przyniósł podwyżki w notowaniach zbóż zarówno na giełdach europejskich, jak i za oceanem. Za tym trendem poszły również niektóre firmy skupowe w kraju. Zdrożała zwłaszcza pszenica. Jak podają eksperci rynkowi, wzrost cen będzie najprawdopodobniej krótkotrwały, gdyż czynniki fundamentalne się nie zmieniły. Według wszelkich prognoz bilans zbożowy w UE oraz na świecie w sezonie 2014/2015 będzie „ciężki”.   

Do odbicia cen przyczyniły się zapewne ruchy spekulacyjne, czyli wykup krótkich pozycji przez fundusze. Po raz kolejny może więc być widoczny efekt powiązania giełdowego rynku surowców rolnych z rynkami finansowymi. Zwyżkom sprzyjały też bardzo dobre wyniki unijnego eksportu pszenicy. Wspierająco na ceny mógł podziałać także zakup francuskiej i rumuńskiej pszenicy w ostatnim przetargu zorganizowanym przez GASC (egipski urząd ds. dostaw surowców rolnych).

W przypadku rynku amerykańskiego jednym z czynników wzrostowych były dobre wyniki eksportu kukurydzy i soi. Te jednak mogą się szybko zmienić, co wynika z wysokich kosztów frachtów. USA będą zmuszone do ostrej konkurencji w eksporcie, zwłaszcza że doniesienia z Ameryki Południowej wskazują na poprawę warunków pogodowych, co daje nadzieję na dobre zbiory w Brazylii i Argentynie. Dotyczy to głównie kukurydzy. Biorąc pod uwagę koszty frachtu oraz ceny eksportowe, ziarna amerykańskie zaczynają przebijać dostawy brazylijskiej, argentyńskiej i ukraińskiej kukurydzy.

 

Na rynku krajowym wyjściowe ceny suchej kukurydzy oscylują wokół 500 zł/t. Mokre ziarno skupowane jest za 310–350 zł/t. Sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że za mokre ziarno w skupie rolnicy mogą otrzymać nieco więcej. Młócona kukurydza najczęściej cechuje się wilgotnością poniżej 30%. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. listopad 2024 00:21