StoryEditorWiadomości rolnicze

Reklamacja wadliwego nawozu

14.07.2015., 11:07h
Zamówiłem wapno węglanowe, określając, że ma być takie samo jakie ta firma dostarczyła mojemu znajomemu. Niestety po rozładunku okazało się, że wapno, które kupiłem, jest źle zmielone. Gruba frakcja nie pozwala użyć go na pola. Jakie mam prawa w ramach złożonej reklamacji? 

Na początku warto nawiązać do art. 560 Kodeksu cywilnego. Z przepisu wynika, że jeżeli sprzedana rzecz ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i  bez nadmiernych niedogodności wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady. 

Poza tym kupujący, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie – do miejsca, w którym ją mu wydano. 

Warto wspomnieć także o innych regulacjach, które mogą być przydatne. Mianowicie art. 562 k.c. określa, że jeżeli w umowie sprzedaży zastrzeżono, że dostarczenie rzeczy sprzedanych ma nastąpić częściami, a sprzedawca mimo żądania kupującego nie dostarczył zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad, kupujący może od umowy odstąpić także co do części rzeczy, które mają być dostarczone później. Zatem jeżeli wapno miało być dostarczane częściami, może Pan skorzystać również z tej regulacji. 

Artykuł 566 k.c. określa, że jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może żądać naprawienia szkody. Dotyczy to szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. 

 

Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Co więcej, § 2 art. 566 k.c. stosuje się odpowiednio w razie dostarczenia rzeczy wolnej od wad zamiast rzeczy wadliwej albo usunięcia wady.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 21:11