
Pieniądze przeznaczone na ten cel pochodzą z budżetu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Chodzi o inwestycje realizowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii w rolnictwie, które wpłynęłyby pozytywnie na poprawienie szkolnej bazy dydaktycznej i demonstracyjnej, jak zakup nowych maszyn wyposażonych w rozwiązania w zakresie rolnictwa 4.0.
Rolnictwo 4.0 dla szkół – tylko do 13 maja!
Aby wziąć udział w naborze, należy przesłać wniosek drogą elektroniczną do 13 maja 2025 roku. Wypełnione i podpisane dokumenty należy wysyłać przez ePUAP: /ARIMR/SkrytkaESP albo na adres do e-doręczeń: AE:PL-18131-61122-FJVBB-33. Do 8 maja do ARiMR wpłynęło 26 wniosków. Dodatkowe punkty otrzymają placówki edukacyjne zlokalizowane na terenie powiatu o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Przy równej liczbie punktów pierwszeństwo mają wnioski o wyższe wsparcie, a w następnej kolejności te, które zostały złożone wcześniej. Wniosek powinien zawierać m.in. rozeznanie rynku i wszystkie wymagane załączniki, np. oświadczenie o zgodności z zasadą „niewyrządzania znaczącej szkody środowisku” (DNSH).
Rolnictwo 4.0 dla szkół – dla kogo to wsparcie?
Dofinansowanie jest skierowane do publicznej szkoły rolniczej prowadzonej przez Ministra, w której uczniowie mogą kształcić się w następujących zawodach:
- mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych,
- ogrodnik,
- rolnik,
- technik agrobiznesu,
- technik architektury krajobrazu,
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,
- technik ogrodnik,
- technik rolnik,
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Przeczytaj także: Kalendarz rolników na maj 2025: kiedy na targi i po dopłaty?
Rolnictwo 4.0 dla szkół – jakie kwoty wsparcia?
Budżet tego projektu to 80 411 400 złotych powiększone o wartość podatku od towarów i usług (VAT). Limit na przedsięwzięcie wynosi 2 010 285 złotych netto. Wsparcie jest udzielane w wysokości 100% kosztów kwalifikowalnych, w formie płatności. Jednym z warunków wypłaty pieniędzy jest posiadanie przez Ostatecznego Odbiorcę Wsparcia (OOW) nieoprocentowanego wyodrębnionego rachunku bankowego prowadzonego w Narodowym Banku Polskim.
Źródło: ARiMR
Fot. envato elements