StoryEditorPieniądze dla rolników

Rolników uprawiających chmiel czekają zmiany. Ile na nich stracą?

27.10.2021., 14:10h
Gwałtowny wzrost cen nawozów i paliw uderzył także w producentów chmielu. Koszty produkcji rosną, a ceny surowca ustalane w wieloletnich kontraktach – niekoniecznie. Czy to koniec koniunktury na chmiel? Jaka jest przyszłość plantacji chmielu w Polsce?

Chmiel w Polsce rośnie w siłę

Według danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2019 roku powierzchnia upraw chmielu w Polsce ogółem wyniosła 1762 ha. Było to o 106 ha więcej niż w 2018 roku. W latach 2017–2019 powierzchnia uprawy chmielu zwiększyła się o około 15% w stosunku do średniej z lat 2014–2016.

Dla producentów chmielu nadciągają chude lata. Wszystko przez drożyznę

Jak informuje ministerstwo w piśmie z ubiegłego roku skierowanym do Lubelskiej Izby Rolniczej, do zwiększenia upraw zachęcały plantatorów korzystne ceny chmielu w ostatnich latach. Grzegorz Lipa, prezes Związku Polskich Plantatorów Chmielu, potwierdza, że dzięki wieloletnim kontraktom zawieranym z odbiorcami chmielu przez pośredników produkcja szyszki chmielowej w ostatnich latach była w miarę stabilna i dochodowa. Ale wygląda na to, że nadchodzą lata chude. A na pewno gorszy sezon. Ma to związek z potężnymi wzrostami kosztów produkcji. Galopują ceny nawozów, paliw, energii elektrycznej.

– Ceny chmielu ustalane w wieloletnich kontraktach są stałe. Nie słyszałem o udanym przypadku...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 05:05