StoryEditorWiadomości rolnicze

Rząd zapowiada wzrost cen nawozów

21.11.2022., 10:11h
Rząd poinformował, że nie uda się utrzymać zerowego VAT-u na nawozy. To oznacza, że po Nowym Roku ceny nawozów znów wzrosną - o kilkaset złotych na każdej tonie.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że rząd jest zmuszony do przywrócenia wyższych stawek podatku VAT nie tylko dla energii elektrycznej i paliw, ale również dla nawozów.

Komisja Europejska zakwestionowała polską tarczę antyinflacyjną

Decyzja o przywróceniu wyższych stawek podatku VAT na prąd, nawozy i paliwa wynika z zakwestionowania przez KE działań wprowadzonych przez polski rząd w związku z tarczą antyinflacyjną. Z informacji przekazanych przez ministra Sasina w radiowej Jedynce wynika, że zdaniem KE obniżenie stawek podatku VAT jest niezgodne z prawem europejskim, dlatego konieczne będzie przywrócenie VAT-u i akcyzy.

Sektor żywności pozostanie bez VAT-u

Jak podkreślił minister Sasin, podatek nie zostanie nałożony na żywność, co jest efektem dotychczasowych działań podejmowanych przez rząd.

– Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać – tu walczyliśmy do samego końca – jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało – wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską – Weinsberg wicepremier Sasin.

Informację o utrzymaniu zerowego VAT-u na żywność potwierdził również wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i przyznał, że w związku z regulacjami prawnymi KE, będziemy musieli zaakceptować podwyższenie stawek podatku VAT dla energii elektrycznej, nawozów i paliwa.

Jakie będą stawki VAT do końca 2022 r.?

W ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzono następujące stawki podatku VAT:

  • stawka 0% VAT dla podstawowych produktów spożywczych (zamiast 5% VAT),
  • stawka 0% VAT dla nawozów, środków ochrony roślin, środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8% VAT),
  • stawka 0% VAT dla gazu ziemnego (zamiast 23% VAT, a od lutego 8% VAT),
  • stawka 5% VAT do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23% VAT, a od lutego 8% VAT),
  • stawka 8% VAT do paliw silnikowych (zamiast 23% VAT).

Co daje nam Tarcza Antyinflacyjna?

Wprowadzona przez rząd Tarcza Antyinflacyjna umożliwiła:

  • obniżenie stawek akcyzy na energię elektryczną i paliwa silnikowe,
  • zwolnienie z podatku energię elektryczną wykorzystywaną w domach,
  • obniżenie akcyzy na lekki olej opałowy do minimum unijnego,
  • wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie zrezygnuje z tarczy antyinflacyjnej, jednak jej dotychczasowa forma ulegnie zmianie, choć KE nie zgadza się na jej podtrzymywanie. Morawiecki przyznał również, że rząd zrobi wszystko, by 0 stawki podatku VAT na żywność zostały utrzymane.

Ile zapłacimy za paliwo rolnicze i nawozy?

Przywrócenie podatku VAT od 1 stycznia 2023 r. m.in. na paliwo rolnicze i nawozy doprowadzi do znaczącego wzrostu cen.

I tak przykładowo, aktualna cena hurtowa oleju napędowego ekodiesel (19.11.2022 - przyp. red.) podawana przez PKN Orlen wynosi 6,57 zł netto za 1 litr. Przy obecnej stawce VAT wynoszącej 8% cena brutto 1 litra wynosi więc w hurcie 7,09 zł. Natomiast gdyby wróciła stawka VAT wynosząca 23%, to wówczas cena brutto wyniesie 8,08 zł, a więc niemal złotówkę więcej.

Z kolei w przypadku nawozów sztucznych to według aktualnie obowiązującego w firmie Agrochem Puławy - autoryzowanego dystrybutora nawozów Grupy Azoty – cennika, przykładowo saletra amonowa (34,4%N) kosztuje 3600 zł netto za tonę przy zerowej stawce VAT. Po wprowadzeniu VAT wy wysokości 8% cena ta wzrośnie o 288 zł i wyniesie 3888 zł brutto.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: TAP, PAP

fot. Sierszeńska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 15:58