StoryEditorWiadomości rolnicze

Są dopłaty do nawozów! Jakie pieniądze dostaną rolnicy?

07.03.2022., 22:03h
Jest decyzja w sprawie dopłat do nawozów! Polscy rolnicy otrzymają wsparcie. Ile pieniędzy dostaną?

Rolnicy dostaną dopłaty do nawozów. "To pierwszy element tarczy antyputinowskiej"

Jest długo wyczekiwana przez polskich rolników decyzja w sprawie dopłat do nawozów! Dziś, 18 marca, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformowali, że Polska uruchamia wsparcie dla gospodarzy dotkniętych wysokimi cenami nawozów. 

- Dopłaty do nawozów to jeden z pierwszych elementów tarczy antyputinowskiej. Będzie to 500 złotych do każdego hektara do 50 ha użytków rolnych, a do łąki i pastwiska to 250 zł również do 50 ha. Więc każdy rolnik, który ma 100 czy 150 ha też otrzyma tę pomoc, z tym że do 50 ha - powiedział Morawiecki. Dodał, że rolnicy odczuwają skutki polityki Putina już od wielu miesięcy.

Oprócz tego Polska zabiega na forum unijnym o umożliwienie pomocy publicznej dla producentów nawozów. 

- Jeśli będzie taka wola Komisji Europejskiej, to będziemy starali się wdrażać odpowiednie rozwiązania, bo wiadomo, że ten przemysł nawozowy to jest przemysł energochłonny - powiedział Morawiecki.

Wojna podnosi ceny nawozów

Premier zaznaczył, że obecnie sektor rolno-spożywczy boryka się z wyższymi kosztami produkcji, w tym nawozów. Wpływ na to ma przede wszystkim wojna w Ukrainie, w wyniku której mocno wzrosły ceny gazu i zablokowany został eksport nawozów i komponentów do ich produkcji z Rosji i Białorusi. Oba te kraje odpowiadają za 20 proc. światowych dostaw nawozów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 2021 roku Rosja odpowiadała za dostawy 27 proc. nawozów do Polski, zaś Białoruś za 14 proc. W ubiegłym roku od tych dwóch krajów kupiliśmy nawozów za ponad 550 mln dolarów.

Dopłaty do nawozów: jakie są stawki i termin zakupu nawozów?

Polski rząd już przygotował założenia projektu rozporządzenia w tej sprawie. Wiadomo, że dopłaty do nawozów wyniosą do 500 zł/ha przy gruntach ornych do 50 ha i 250 zł/ha przy użytkach trwałych zielonych do 50 ha.

Maksymalny limit pomocy będzie wynosił: 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych oraz 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego - informuje MRiRW.

Dofinansowaniu będą podlegać zakupy dokonane w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Pieniądze ma wypłacać ARiMR.

- Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn: ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku ­– średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na ten cel rząd zarezerwował 4 mld zł. 

Pomoc do hektara, nie do tony

- Rolnicy na podstawie dowodów zakupu, czyli faktur wystawionych od 1 września 2021 do 15 maja 2022 będą mieć naliczane rekompensaty. Ta rekompensata będzie różnicą kosztów w zakupie. Dopłata w wysokości 500 zł jest górnym limitem pomocy do jednego hektara gruntów ornych. Podkreślam, że nie będzie to pomoc do tony, tylko do hektara. Jeśli się zużywa na hektar ok. 1/3 tony nawozów, to oznacza, że będzie to rekompensata ok. 1500 zł do jednej tony nawozów - zaznaczył minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.


Kiedy należy złożyć wniosek o dopłaty do nawozów?

Aby otrzymać dofinansowanie, do 16 maja 2022 r. rolnik będzie musiał złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz zostanie opracowany i udostępniony przez Agencję na jej stronie internetowej.

Ważne! Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od momentu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

Dopłaty do nawozów – czy to pomoc de minimis?

Dla rolników ważną kwestia jest to, czy dopłaty do nawozów będą zakwalifikowane jako pomoc de minimins. Limit takiej pomocy jest ograniczony, co każdego roku powoduje duże opóźnienia w wypłacie wsparcia, np. suszowego, dopłat do materiału siewnego, kredytów klęskowych czy różnego rodzaju ulg.

Resort rolnictwa wyjaśnił jednak, że dopłaty te nie będą zaliczone do pomocy de minimis, gdyż znacząco przekroczyłyby dopuszczalne limity.

Kołodziejczak o dopłatach do nawozów: rolnicy nie odczują tej pomocy

Do decyzji rządu o uruchomieniu dopłat odniósł się Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. W jego ocenie, przy tej cenie nawozów, rolnicy nie odczują pomocy. 

- Rząd skapitulował, jeżeli chodzi o pomoc dla rolników. Premier Mateusz Morawiecki udowodnił dziś, jak wielkim jest hipokrytą. Bo o problemach z cenami nawozów i ich dostępnością wiedział już od jesieni i do tej pory nie zrobił nic, by pomóc rolnikom. A ta decyzja powinna być podjęta już we wrześniu. To wtedy polski minister, polski premier powinni pukać do drzwi UE i zwracać się o konieczność dopłat do nawozów. Ja tutaj widzę bardzo duży szwindel. Nasi politycy bawią się w pomaganie – powiedział Kołodziejczak. Cały komentarza Michała Kołodziejczaka przeczytasz TUTAJ

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 06:31