StoryEditorWiadomości rolnicze

Sąd może zmienić postanowienie komornika

12.06.2014., 12:06h
Po otrzymaniu powiadomienia o wszczęciu egzekucji spłaciłem wierzycielowi cały dług. Wierzyciel złożył wniosek o umorzenie egzekucji. Dostałem niedawno od komornika pismo o naliczeniu opłaty egzekucyjnej w wysokości 15% całej kwoty należności. Czy naprawdę aż tyle mu się należy, mimo że praktycznie nie ściągnął ani grosza? Co mogę w tej sytuacji zrobić? Niestety, przegapiłem termin 7 dni na wniesienie skargi na komornika.  

Najwyraźniej komornik popełnił błąd, ustalając wysokość opłaty egzekucyjnej. Zgodnie z art. 49 ust. 2 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela komornik powinien pobrać opłatę stosunkową w wysokości 5%. Nie powinna być ona niższa niż 1/20 i nie wyższa niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. 

W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Mimo upływu terminu powinien Pan wnieść skargę na czynność komornika w postaci wadliwego ustalenia wysokości opłaty egzekucyjnej. Co do zasady, sąd odrzuca skargę wniesioną po terminie. W tej sytuacji jednak powinien z urzędu podjąć czynności nadzorcze na podstawie art. 759 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem sąd może z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia.

 

W uchwale z 19 kwietnia 2007 r. (sygn. akt: III CZP 16/07) Sąd Najwyższy stwierdził, że sąd może na podstawie wymienionego wyżej przepisu z urzędu zmienić prawomocne postanowienie komornika. Chodzi o takie, w którym wadliwie ustalono wysokość opłaty egzekucyjnej. Jak stwierdził SN w uzasadnieniu tej uchwały, kontrola legalności działania komornika jest w tym wypadku szczególnie uzasadniona. Nie wolno bowiem tolerować sytuacji, w której dokonuje on błędnej wykładni przepisów o kosztach na swoją korzyść i ze szkodą dla stron.

Alicja Moroz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 03:52