StoryEditorPorady prawne

Spółdzielnie produkcji rolnej mogą być podmiotami ekonomii społecznej. Co im to daje?

19.11.2022., 13:11h
Jestem członkiem spółdzielni produkcji rolnej działającej na terenach wiejskich. Słyszałem o nowej ustawie, na podstawie której takie spółdzielnie będą mogły starać się o status przedsiębiorstwa społecznego. Jakie warunki muszą być spełnione i jakie korzyści daje ona takim spółdzielniom?

Jakie podmioty należą do ekonomii społecznej?

30 października 2022 r. weszła w życie ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej. W jej świetle podmiotem ekonomii społecznej są m.in.: spółdzielnia socjalna, warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej, centrum integracji społecznej i klub integracji społecznej, spółdzielnia pracy, w tym spółdzielnia inwalidów i spółdzielnia niewidomych. Nowością jest uznanie za podmiot ekonomii społecznej także spółdzielni produkcji rolnej.

Co to jest ekonomia społeczna?

Pod pojęciem ekonomii społecznej rozumie się działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowaną w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym (art.  2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej).

W przedsiębiorstwie społecznym co najmniej 30% ogółu osób zatrudnionych stanowią osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, wykonujące pracę na po...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 21:41