StoryEditorDotacje

TOP 10 gospodarstw z największymi dopłatami bezpośrednimi

14.10.2022., 13:10h
W połowie października rozpoczyna się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich dla ok. 1,3 mln rolników. W tym roku łączna pula na płatności bezpośrednie jaką ma do dyspozycji ARiMR jest o 1,3 mld zł wyższa niż w 2021 r. A jakie gospodarstwa dostają najwyższe dopłaty bezpośrednie w Polsce?

W poniedziałek 17 października 2022 r. startuje wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. W tym roku rolnicy otrzymają wyższe przelewy ze względu na wyższy kurs euro, po którym przeliczone zostały dopłaty.  Na przykład jednolita płatność obszarowa będzie na poziomie 518,01 zł/ha i będzie wyższa od ubiegłorocznej o około 25 zł. Z kolei o 40 zł więcej za hektar otrzymają rolnicy za zazielenienie. Płatność ta wyniesie w tym roku 347,66 zł/ha.

Generalnie całkowita pula środków na płatności bezpośrednie za 2021 r. wynosi 16,96 mld złotych. Jest to kwota o ok. 1,32 mld zł wyższa niż w 2021 r. Dla porównania w 2020 r. na płatności bezpośrednie przeznaczono 15,53 mld zł.

Do kogo trafi największa część tych pieniędzy? Które gospodarstwa otrzymają największe dopłaty bezpośrednie? Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do lipca 2023 roku, bo dopiero po zakończeniu wypłat dopłat bezpośrednich ARiMR dokona podsumowania i przekaże nam zestawienie największych beneficjentów dopłat za 2022 rok.

Przypominamy więc, kto otrzymał największe w Polsce dopłaty bezpośrednie za 2021 rok. Łącznie na ich konta w tamtym roku trafiło ponad 84,4 mln zł z ARiMR.

Najwięcej dopłat bezpośrednich w Polsce dostają gospodarstwa Top Farms 

Okazuje się, że najwięcej dopłat z UE otrzymuje gospodarstwo Top Farms Wielkopolska – jedno z dziewięciu należących do Grupy Top Farms. ARiMR przelała na konto przedsiębiorstwa ponad 7,3 mln zł z tytułu płatności bezpośrednich za 2021 rok.

Top Farms Wielkopolska gospodaruje na ośmiu tysiącach hektarów zlokalizowanych w ośmiu gminach. Koncentruje się głównie na produkcji zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz ziemniaków. Posiada także sady.

Gospodarstwo utrzymuje także stado liczące blisko 1400 sztuk bydła mlecznego. Rocznie produkuje ponad 7,3 miliona litrów mleka. 

Podobną sumę pieniędzy z ARiMR z tytułu dopłat bezpośrednich dostało siostrzane gospodarstwo - Top Farms Głubczyce leżące w woj. opolskim. Na konto tej spółki wpłynęło 6,8 mln zł. Gospodarstwo każdego roku sprzedaje ok. 44 tys. ton zbóż, 6 tys. ton rzepaku, 50 tys. ton buraków cukrowych oraz 44  tys. ton ziemniaków. Jest też jednym z największych w kraju producentów mleka. Posiada liczące ok. 1600  sztuk krów mlecznych stado produkujące ponad 17,5 mln litrów mleka rocznie. 

Kombinat Rolny Kietrz otrzymał 5,9 mln zł dopłat bezpośrednich

Również w woj. opolskim znajduje się gospodarstwo, które zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wysokości dopłat. Jest to Kombinat Rolny Kietrz, spółka nadzorowana przez KOWR. Na 8500 ha uprawiane są zboża, rzepak i buraki cukrowe oraz rośliny pastewne. Gospodarstwo utrzymuje także 9 tys. sztuk bydła, w tym około 3,7 tys. krów mlecznych. Rocznie kombinat produkuje około 39 milionów litrów mleka. W ubiegłym roku z tytułu płatności bezpośrednich otrzymał 5,9 mln zł.

Agrofirma Witkowo - 13 tys. ha i 5,5 mln zł dopłat

Na czwartym miejscu wśród gospodarstw, które dostają największe dopłaty bezpośrednie w Polsce jest Agrofirma Witkowo. ARiMR przekazała z tego tytułu w 2021 roku 5,5 mln zł. Firma gospodaruje na powierzchni ponad 13 tys. ha w okolicach Stargardu Szczecińskiego. Uprawia zboża, rzepak, kukurydzę na kiszonkę, buraki cukrowe. Produkuje także tuczniki, drób, jaja i pisklęta brojlera. W gospodarstwie utrzymywane jest 5000 sztuk bydła mlecznego HF i 4500 sztuk bydła mięsnego w 6 czystych rasach. Firma posiada także zakład mięsny.

Hodowla Danko wśród największych beneficjentów płatności bezpośrednich w Polsce

Piątkę największych beneficjentów płatności bezpośrednich zamyka Danko Hodowla Roślin - gospodarstwo należące do KOWR. W ubiegłym roku otrzymało 4,8 mln zł. Spółka gospodaruje na powierzchni ok. 6500 ha. Prowadzi programy hodowlane: pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa, a także roślin strączkowych, soi i traw. Zajmuje się także zarodową hodowlą bydła mlecznego. Produkcja nasienna prowadzona jest w kilku ośrodkach nasiennych: Kopaszewo i Szelejewo (Wielkopolska), Laski (Mazowsze), Dębina (Pomorze), Sobiejuchy i Łagiewniki (Kujawy) oraz Modzurów (Śląsk).

Wśród 10 największych beneficjentów dopłat bezpośrednich za 2021 było także gospodarstwo GoodValley Agro, zajmujące się produkcją trzody i mięsa wieprzowego oraz Poznańska Hodowla Roślin i Małopolska Hodowla Roślin. W zestawieniu znalazło się też gospodarstwo RolnyVik z woj. warmińsko-mazurskiego oraz Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Żydowo z woj. wielkopolskiego.

oprac. Kamila Szałaj, dane ARiMR, fot. Top Farms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:46