Chroń to, co najważniejsze – ubezpiecz swoje uprawy i uzyskaj dopłaty z budżetu państwaGetty Images/iStockphoto
StoryEditorMateriał promocyjny

Chroń to, co najważniejsze – ubezpiecz swoje uprawy i uzyskaj dopłaty z budżetu państwa

14.03.2024., 15:52h
Anomalie pogodowe stanowią poważne zagrożenie dla upraw, szczególnie tych wrażliwych na zmiany warunków atmosferycznych. Pojawiające się coraz częściej w naszej części Europy huragany oraz gradobicia mogą mieć wysoce negatywny wpływ na wysokość plonu i przełożyć się na obniżenie opłacalności upraw. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu.

Rolnicy już mogą ubezpieczyć uprawy w kampanii wiosennej w PZU

PZU już 11 marca rozpoczął sprzedaż ubezpieczeń upraw przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, obejmującymi okres wiosenno-letni. Największy polski ubezpieczyciel oferuje atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, w których można otrzymać dofinansowanie z budżetu Państwa w wysokości do 65% opłacanej składki ubezpieczeniowej.

Limit na dopłaty do składek przyznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ten rok jest wystarczający dla upraw polowych – wszyscy zainteresowani ofertą w PZU będą mogli z niej skorzystać. Dofinansowanie obejmuje nie tylko ubezpieczenia obowiązkowe, tj. od gradu czy przymrozków wiosennych, ale także te dodatkowe, uwzględniające wspomniany wcześniej huragan czy ulewny deszcz.

Od jakiego ryzyka można ubezpieczyć uprawy rolne w PZU?

Rozpoczęta właśnie sprzedaż ubezpieczeń dotyczy ochrony uprawy zbóż, rzepaku oraz innych roślin jarych. Dla swoich klientów, posiadających ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, PZU przygotował zniżkę na ubezpieczenie zbóż. PZU zauważa potrzeby Klientów Elastyczna oferta jest istotnym elementem współpracy z rolnikami. Właśnie dlatego PZU przygotował plan ubezpieczeniowy, w którym klienci sami mogą wybrać ryzyka, które będą objęte umową.

Poza ubezpieczeniem pojedynczych ryzyk, PZU oferuje również pakiety:

  • „Pakiet Wiosna” – obejmujący ochronę upraw przed szkodami spowodowanymi gradem i przymrozkami wiosennymi,
  • • „Pakiet 5 Ryzyk” – uwzględniający ochronę upraw przed skutkami deszczu nawalnego, huraganu, uderzenia pioruna, lawiny lub obsunięcia się ziemi.

Ochrona popularnych upraw jest czymś oczywistym i szeroko dostępnym. PZU w tym roku wprowadził szereg dodatkowych rozwiązań ubezpieczeniowych, wychodzących przeciw potrzebom innych grup rolników. Np. producenci buraków cukrowych, opłacając dodatkową składkę, mogą rozszerzyć zakres ochrony o klauzulę utraty polaryzacji.

Grunt to zaufanie

PZU to firma z wieloletnim doświadczeniem we wspieraniu rolników, którą wybiera aż 40% polskich gospodarzy. W 2023 roku chronił łącznie ponad 1,2 mln ha różnych upraw. Oprócz oferty ubezpieczeń dotowanych, PZU przez cały rok oferuje także ubezpieczenia komercyjne innych upraw (w tym ziół, roślin ozdobnych w szkółkach, upraw w szklarniach i tunelach foliowych itp.), a także wiele innych ubezpieczeń dla segmentu agro, m.in. obowiązkowe OC rolników, budynków w gospodarstwach rolnych, OC w życiu prywatnym, sprzętu rolniczego i innego mienia ruchomego, zwierząt, drobiu, słomy lub siana składowanych poza budynkami, ubezpieczenie na życie i zdrowie, a także NNW rolników i ich współmałżonków oraz polisy komunikacyjne.

Możliwość odroczenia składek nawet na okres po żniwach

Sytuacja na rynku jest zmienna, a pogoda bywa kapryśna. Właśnie dlatego PZU oferuje swoim klientom nie tylko atrakcyjne składki, ale także możliwość rozłożenia ich na raty lub odroczenie na okres po żniwach. Możliwe jest również obniżenie franszyzy integralnej (procent sumy ubezpieczenia, do którego zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności) – do 8 proc.

PZU proponuje także swoim klientom dostęp do stacji pomiarowych na wybranym terenie, które pomagają w bieżącym zarządzaniu w gospodarstwie rolnym. Nowinka technologiczna dla hodowców Grupa PZU to nie tylko ubezpieczenia.

image
Rolnicy już mogą ubezpieczyć uprawy w kampanii wiosennej w PZU
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ubezpieczenie krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych ruszył z pionierskim projektem ochrony krów mlecznych z wykorzystaniem mikrochipów. Urządzenia monitorują stan zdrowia bydła i ich otoczenia. Umożliwiają obserwację najważniejszych parametrów zdrowotnych krów, temperatury ich ciała i aktywności ruchowej, a także temperatury i wilgotności otoczenia.

Wczesne reagowanie na stany chorobowe zwierząt ogranicza koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Stały monitoring stanu zdrowia bydła pozwala na zapewnienie znacznie tańszych ubezpieczeń od uboju z konieczności lub padnięcia wskutek chorób i wypadków, jak np. złamanie kończyn czy komplikacje przy porodzie.

Więcej także tu: Ubezpiecz uprawy i weź udział w konkursie

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 13:16