Czy rolnik może ubezpieczyć kombajn lub prasę tylko na żniwa?PSP Wejherowo
StoryEditorPożary w czasie żniw

Czy rolnik może ubezpieczyć kombajn lub prasę tylko na żniwa?

05.07.2023., 19:47h
Żniwa to okres, w którym dochodzi do awarii czy pożarów kombajnów, pras do słomy i ciągników. Czy można wykupić ubezpieczenie maszyny rolniczej tylko na okres żniw?

Początek lipca to początek tzw. małych żniw, czyli zbiór jęczmienia. W niektórych gospodarstwach już kombajny ruszyły w pole. W innych właśnie teraz rolnicy dokonują przeglądy swoich maszyn przed sezonem.

Startują żniwa, a wraz z nimi ryzyko pożaru kombajnu

A to, że czas zbioru zboża czy słomy jest niebezpieczny przekonujemy się co roku, kiedy co chwilę słychać o pożarach zboża czy kombajnu. Ze względu na dużą suszę w 2023 roku, tegoroczne zbiory mogą być pod tym względem jeszcze tragiczniejsze. Z resztą, ledwie zaczęły się małe żniwa, a już doszło do ogromnego pożaru zboża na pniu w woj. łódzkim, o czym można przeczytać tu: Potężny pożar zboża pod Łowiczem. Ogień na polach aż 5 rolników!

Jak unikać ryzyka pożaru zboża czy kombajnu?

Na wszelki wypadek dobrze wiedzieć jak postępować, aby zminimalizować ryzyko pożaru kombajnu podczas zbiorów. Z tego właśnie powodu tak ważne jest dobry przegląd maszyny przed sezonem oraz każdego dnia przed rozpoczęciem pracy w polu.  Pył i kurz zgromadzony w dużej ilości na silniku, hamulcach czy przekładniach może zadziałać jak zapałka, ponieważ zatyka poszczególne mechanizmy, doprowadza do tarcia i wywołuje zapłon.

Warto także jesienią i wiosna oczyszczać pole z kamieni. Jak to zmniejsza ryzyko pożaru?

– Kiedy w cepy bębna młócącego uderzy kamień, może wytworzyć się iskra, która doprowadzi do pożaru w układzie omłotowym kombajnu. Sytuacja wygląda podobnie w chwili złamania przez kamień bagnetu w hederze, ponieważ uderzanie w metalowe części również prowadzi do wytworzenia czynnika zapalnego i może być przyczyną pożaru –  wskazuje Krzysztof Burdziuk, szef serwisu Claas Polska.

Obowiązkowym wyposażeniem każdego kombajnu powinny być także 2 sprawne gaśnice przeciwpożarowe: gaśnica proszkowa (GP - 6 ABC) przeznaczona do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silniku oraz druga gaśnica pianowa, która służy do gaszenia pozostałych mechanizmów kombajnu.

Jak reagować, gdy dojdzie do pożaru kombajnu?

Jeżeli jednak dojdzie już do pożaru, należy przede wszystkim odjechać maszyna od zboża na pniu i powiadomić straż pożarną. Operator powinien także spróbować ugasić pożar przy pomocy gaśnic, które powinny być na wyposażeniu maszyny.

– Warto także zadbać o zabezpieczenie w postaci ciągnika z pługiem lub agregatem. W ten sposób można szybko wykonać pas przeciwpożarowy uniemożliwiający rozprzestrzenianie się ognia – mówi asp. Bartłomiej Kozicki, rzecznik prasowy PSP w Świdwinie. 

image
Wiadomości rolnicze
Pożar kombajnu w żniwa: jak go unikąć? Co zrobić, kiedy się zapali?

Pożar bardzo często oznacza całkowite zniszczenie maszyny rolniczej

Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu maszyn rolniczych. Zwłaszcza, że ogień jest równie bezlitosny dla 40-letniego Bizona, jak i do niemal nowego kombajnu wartego 2 mln złotych.

– Takie ubezpieczenie daje rolnikowi przede wszystkim bezpieczeństwo prowadzenia gospodarstwa. W naszej ofercie mamy ubezpieczenie dedykowane właśnie dla maszyn rolniczych, czyli Agro Casco, w ramach którego chronimy maszyny od wszelkiego rodzaju zdarzeń, które maszynom zagrażają – mówi Mariusz Gilicki, zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Agro.

– Do najpoważniejszych zagrożeń należy oczywiście pożaru. W czasie żniw, kiedy maszyny pracują w polu, są bardzo narażone na ryzyko spalenia. Czy to w wyniku ognia pojawiającego się z zewnątrz i dosięgającego maszynę, czy to w wyniku na przykład samozapłonu co jest też bardzo częstą sytuacją w kombajnach i w prasach. Bardzo częste są to szkody całkowite, dlatego zachęcamy rolników do tego, aby ubezpieczali maszyny na rzeczywiste ich wartości – dodaje przedstawiciel ubezpieczyciela.

Czy można ubezpieczyć maszynę rolniczą tylko na okres żniw czy trzeba na cały rok?

Jednak wielu rolników zastanawia się czy jest sens kupować polisę na kombajn na cały rok, czy może wystarczy właśnie na dwa lub trzy miesiące, czyli w tym okresie kiedy użytkują intensywnie maszynę na polu. Jak wskazuje Mariusz Gilicki z Generali Agro, rolnicy mogą wybrać ubezpieczenie krótkoterminowe. Jednak w jego opinii, korzystniejsze dla rolnika będzie ubezpieczenia całorocznego.

–  W ostatnich dwóch czy trzech lat odnotowaliśmy kilka szkód, kiedy to kombajny ulegały spaleniu w trakcie garażowania jesienią czy zimą. Warto także dodać, że różnica w składce między ubezpieczeniem całorocznym a krótkoterminowym nie jest duża i w praktyce wynosi około 10%  - dodaje ekspert Generali Agro.

Ale życzymy wszystkim rolnikom, aby te żniwa były spokojne i bezpieczne oraz aby udało się godziwie zarobić na zebranym zbożu.

Paweł Mikos
Fot. PSP Wejherowo

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 13:02