Jakie odszkodowanie może dostać rolnik za ubezpieczone uprawy?Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorCzy rolnikowi opłaca się...

Jakie odszkodowanie może dostać rolnik za ubezpieczone uprawy?

15.05.2023., 10:23h
– Rolnicy wciąż mają czas, aby ubezpieczyć swoje uprawy przed gradem czy deszczami nawalnymi. Zwłaszcza w tak trudnym okresie jak obecnie, warto ograniczyć ryzyko do minimum – mówi Agnieszka Skrajny, Menadżer ds. Sprzedaży w AGRO Ubezpieczenia TUW.

Prawdopodobnie w czerwcu czekają nas burze z gradem i nawałnice, które mogą znacznie obniżyć plon zbóż, rzepaku czy kukurydzy. Czy rolnik może się zabezpieczyć przed skutkami takiej aury?

Od zawsze prowadzenie gospodarstwa oznaczało wiele trudu, wysiłku i wyzwań. Niestety pogoda z roku na rok staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i w ostatnich latach widzieliśmy jak bardzo może redukować plony. A to bezpośrednio przekłada się na sytuację finansową rolnika.

Z jednej strony można starać się ograniczać ryzyko niższych plonów np. wybierając odmiany zbóż odporne na wyleganie czy z większą tolerancją na niedobory wody. Ale i to często nie wystarczy. Dlatego należy również ubezpieczyć uprawy, aby móc spokojnie zająć się wymagającą i trudną pracą. AGRO Ubezpieczenia TUW oferują kompleksowe rozwiązania dla rolników, które zabezpieczą uprawy na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet tych najbardziej dotkliwych w ostatnich latach, czyli huraganu czy gradobicia.

Czy rolnicy wciąż jeszcze mogą skorzystać z ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa?

Oczywiście, w AGRO TUW w sezonie wiosennym rolnicy mogą ubezpieczyć z 65% dotacją z budżetu państwa takie uprawy jak: zboża, rzepak, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, rośliny strączkowe oraz wybrane gatunki warzyw i owoców.

Zdajemy sobie sprawę, że każdy rolnik potrzebuje różnego zakresu ubezpieczenia, dlatego dajemy możliwość wybrania jednego z kilku pakietów. Pierwszy z nich obejmuje ubezpieczenie upraw od wystąpienia gradu, drugi to polisa od ryzyka gradu i przymrozków wiosennych. Z kolei Pakiet Grad i inne ryzyka pogodowe zabezpieczający uprawy od gradu, deszczu nawalnego, lawiny, obsunięcia się ziemi, huraganu i pioruna. Natomiast Pakiet Wiosna obejmuje ubezpieczenie upraw od gradu, przymrozków wiosennych, deszczu nawalnego, lawiny, obsunięcia się ziemi, huraganu, pioruna. Rolnicy mogą wykupić polisę do końca czerwca 2023 roku. Jednak warto to zrobić jak najszybciej, aby uprawy były już chronione.

Rolnicy, którzy chcą zadbać o swoje uprawy kompleksowo i zapewnić im pełną ochronę mogą wybrać w AGRO TUW opcję ubezpieczenia od wszystkich ryzyk pogodowych (all risk), czyli od wszystkich nagłych i niespodziewanych czynników pogodowych, działających bezpośrednio na rośliny i powodujących utratę ubezpieczonego plonu, np. ubezpieczenia od silnego wiatru, silnego deszczu lub stresu termicznego.

Jakie szkody najczęściej rujnują uprawy polskich rolników?

Najpowszechniejszym zjawiskiem, które dotknęło największą liczbę klientów AGRO TUW w 2022 roku, był grad. Rolnicy zgłosili ok. 1300 szkód, a jedno z wypłaconych odszkodowań wyniosło blisko 300 tys. złotych za ubezpieczenie rzepaku. Największa liczba szkód została zgłoszona z województwa wielkopolskiego, a najwyższe wypłaty odszkodowania trafiły do rolników z województwa kujawsko-pomorskiego.

W poprzednich latach często dochodziło do pożarów podczas żniw, dlatego w tym sezonie AGRO TUW przygotowało dla swoich Klientów kontynuację promocji 1 zł za ryzyko ognia dla zbóż i rzepaku od każdego ubezpieczonego hektara.

Ten rok dla wielu rolników jest trudny. Nie dość, że w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty, to wielu ma problem ze sprzedażą zboża. Dlaczego mieliby wydać jeszcze na polisę?

Są co najmniej trzy powody, dla których rolnicy powinni ubezpieczyć swoje uprawy. Po pierwsze, tylko w zeszłym roku AGRO TUW wypłaciło odszkodowanie dla niemal 3 000 zgłoszonych przez rolników szkód. Na jaką kwotę odszkodowania może liczyć rolnik? To wszystko zależy m.in. od sumy i zakresu ubezpieczenia. Dla przykładu jedno z wypłaconych przez nasze Towarzystwo odszkodowań za ubezpieczenie rzepaku od przymrozku wyniosło blisko pół miliona złotych.

Po drugie, ubezpieczenia upraw są z aż 65% dopłatą do składki, więc nie jest to duży koszt. Po trzecie, zwłaszcza w tak trudnym okresie rolnicy powinni ograniczać ryzyko strat finansowych do minimum i ubezpieczyć swoje uprawy.

Dziękuję za rozmowę

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 10:46