Nici z wyższych dopłat dla rolników. Ministerstwo wycofuje projektJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUbezpieczenia upraw

Nici z wyższych dopłat dla rolników. Ministerstwo wycofuje projekt

09.10.2024., 09:00h

Nie będzie podwyższenia dopłat do ubezpieczenia upraw i zwierząt do 70 proc. Minister rolnictwa Czesław Siekierski wycofuje się podniesienia stawki.

Ubezpieczenie upraw: minister Siekierski wycofuje się z podwyższenia do 70 proc. dopłat

Nie będzie dopłaty w wysokości 70 proc. do składek ubezpieczenia upraw i zwierząt. Minister rolnictwa Czesław Siekierski wycofał się z podwyższenia stawki i proponuje pozostawienie jej na poziomie obecnie obowiązującym, czyli 65 proc.

Przypomnijmy. W kwietniu 2024 roku ministerstwo przygotowało nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt, która zakładała podwyższenie dopłat do 70 proc. Ucieszyło to polskich rolników. Liczyli, że dzięki temu zmniejszą się ich wydatki związane z zawarciem polisy.

Odstąpienie od podwyższenia poziomu dopłat Siekierski tłumaczy tym, że: „po tegorocznej powodzi powinien nastąpić wzrost zainteresowania producentów rolnych ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od skutków ryzyka związanego ze stratami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne”.

Słonecznik, facelia i inne uprawy na liście objętych dopłatami do ubezpieczenia

Natomiast nadal procedowane będzie wprowadzenie dopłat do ubezpieczeń słonecznika, gorczycy, facelii, bobrowatych, lnu, konopi włóknistych, gryki, soi oraz roślin zielarskich. Zdaniem ministra ma to stanowić dodatkową zachętę dla rolników do uprawy tych roślin, obecnie niszowych, z uwagi na mniejsze ryzyko finansowe związane z uprawą.

Ministerstwo nadal chce też poprawić dostępność dotowanych ubezpieczeń upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Dlatego proponuje podwyższenie maksymalnych limitów stawek taryfowych z zależności od klasy gleby, na których jest prowadzona uprawa drzew i krzewów owocowych oraz truskawek z wartości 9 proc., 12 proc., 15 proc. sumy ubezpieczenia na 20 proc., 22 proc. i 25 proc. sumy ubezpieczenia. Proponuje także zwiększenie do 35 proc. fakultatywnej wysokości franszyzy dla tych upraw.

Maksymalnie 3 proc. prowizji dla pośrednika ubezpieczeniowego

Jednocześnie resort rolnictwa chce ograniczyć do 3 proc. wysokość prowizji pobieranej przez pośredników ubezpieczeniowych w przypadku umów ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Jak wyjaśniono, jeżeli prowizja wynosi więcej niż 3 proc. składki ubezpieczenia, wówczas wysokość dopłaty jest pomniejszana o różnicę między wysokością tej prowizji a równowartością 3 proc. składki.

Siekierski: zakłady ubezpieczeń powinny rozpocząć prace nad systemami informatycznymi

Nowelizacja ustawy znajduje się na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Minister rolnictwa w piśmie z 2 października wniósł o pilne rozpatrzenie projektu i przekazanie do przyjęcia przez Radę Ministrów. 

- W celu dostosowania nowych zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań w ubezpieczeniu drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, zakłady ubezpieczeń powinny już rozpocząć prace nad systemami informatycznymi – napisał. 

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Kiedy ARiMR wypłaci zaliczki dopłat bezpośrednich? Kto dostanie je w pierwszej kolejności?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 20:14