Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w tym roku będą powoływane komisje suszowe. A co z aplikacją?Polskie Wydawnictwo Rolnicze
StoryEditorSzacowanie strat suszowych w nowej formule

Telus: będą powoływane komisje suszowe. Co z aplikacją suszową?

04.07.2023., 15:27h
Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w tym roku będą powoływane komisje suszowe. A co z aplikacją? Czy też będzie szacowała straty?

Rolnicy w całej Polsce odczuwają ogromne skutki suszy. Martwią się jednak, że przez wadliwą aplikację suszową nie otrzymają należnej im pomocy suszowej. Ich zdaniem ocena skutków suszy za pomocą aplikacji nie jest wiarygodna i precyzyjna. Dlatego domagają się, by straty szacowały komisje na polu, a nie aplikacja.

Telus: będą powoływane komisje suszowe

Dziś minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w tym roku będą powoływane komisje szacujące straty suszowe.

- Szacowanie będzie odbywać się równolegle. Będzie działać aplikacja, ale będą również komisje szacujące. Będziemy się przyglądać różnicom pomiędzy komisjami a aplikacją. Jeżeli te różnice będą duże, wtedy będzie interwencja wojewody. Te wnioski będą weryfikowane, żeby można było wypłacić rekompensaty rolnikom – wyjaśnił minister rolnictwa.

Na jaką pomoc suszową mogą liczyć rolnicy?

Niestety, minister rolnictwa nie zdradził dziś kiedy zostanie uruchomione szacowanie strat przez komisje i aplikację. Nie wiadomo też na jakie rekompensaty mogą liczyć rolnicy.

Być może więcej dowiemy się z projektu rozporządzenia, które dziś przyjęła Rada Ministrów. Nie ma go jednak jeszcze na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 08:04