StoryEditorWiadomości rolnicze

Ulga termomodernizacyjna na dom jednorodzinny na wsi. Jakie warunki?

15.09.2022., 15:09h
Wysokie ceny węgla czy gazu zmuszają mieszkańców wsi do szukania różnych możliwości ogrzania domu przy rozsądnych kosztach. Jednym ze sposobów może być ocieplenie budynku. Czy rolnik oraz jego żona, która pracuje na etacie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

– Ogrzewam dom gazem. Ze względu na wzrost kosztów ogrzewania chcemy wymienić w domu okna i go ocieplić. Prowadzę gospodarstwo rolne, ale żona jest zatrudniona na umowę o pracę. Czy nadal przysługuje ulga termoizolacyjna i co ona obejmuje? W budynku są wydzielone dwa odrębne lokale. Co rozumie się pod pojęciem domu jednorodzinnego? – chciałby wiedzieć jeden z rolników, czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Tak, nadal można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Według art. 26h ust.  1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsię...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 15:08