StoryEditorporady prawne

Ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Komu przysługuje?

28.02.2020., 09:02h
Czy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może odliczyć sobie od podatku wydatki poniesione na termomodernizację? Na jakich zasadach się to odbywa i do jakiej wysokości takie odliczenie przysługuje? Odpowiada prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń.
Jestem żoną rolnika, a mój mąż, oprócz prowadzenia gospodarstwa, pracuje zawodowo. Oboje płacimy podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ jestem nauczycielką. Ociepliliśmy dom mieszkalny i wymieniliśmy część okien. Czy możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Słyszeliśmy, że ulga przysługuje każdemu z małżonków – czy faktycznie? Czego dokładnie ona dotyczy? - pyta stała czytelniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Nad jej problemem pochyla się prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń.

Odliczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych dla każdego z małżonków osobno

W 2020 roku podatnicy mogą odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych do 53 tys. zł wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją budynku. Jest to tzw. ulga termoizolacyjna.
Limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie. Oznacza to, że każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 tys. zł, jeśli oczywiście płacą podatek dochodowy od osób fizycznych.
Limit ulgi odnosi się do danego podatnika i, co istotne, nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym...
Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 22:35