StoryEditorPorady prawne

Umowa kontraktacji a straty w uprawach

16.07.2020., 22:07h
Z uwagi na ulewne deszcze zniszczeniu uległa część moich plonów i już teraz wiem, że nie wywiążę się w całości z umowy kontraktacji. Czy przepisy chronią w takiej sytuacji producenta rolnego?

Obowiązki producenta wynikające z umowy kontraktacji

Przepisy Kodeksu cywilnego w pewnym zakresie chronią w takiej sytuacji producenta rolnego. Mianowicie według art. 622 k.c., jeżeli wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji, obowiązany jest tylko do zwrotu pobranych zaliczek i kredytów bankowych.

W umowie strony mogą zastrzec warunki zwrotu zaliczek i kredytu korzystniejsze dla producenta. Z kolei art. 623 k.c. określa, że jeżeli umowa kontraktacji nakłada na producenta obowiązek zgłoszenia w określonym terminie niemożności dostarczenia przedmiotu kontraktacji wskutek okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności, niedopełnienie tego obowiązku z winy producenta wyłącza możność powoływania się na te okoliczności. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy kontraktujący wiedział o powyższych okolicznościach albo gdy były one powszechnie znane.

Co w sytuacji, gdy pogoda zniszczy uprawy?

W przypadku częściowego zniszczenia plonów powinien Pan dostarczyć tylko te zebrane z gruntu rolnego. Wtedy nastąpi wywiązanie z umowy kontraktacji i nie mogą być na...
Pozostało 50% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:23