StoryEditorPorady prawne

Umowa o pomocy przy zbiorach nie jest zatrudnieniem

05.06.2018., 14:06h
Mam pytanie o umowę o pomocy przy zbiorach zawartą z pomocnikiem rolnika. Jakie są obowiązki pomocnika rolnika, na jaki okres należy ją podpisać i co powinno się w niej znajdować? Czy osoba taka sama ubezpiecza się w KRUS, czy rolnik powinien to zrobić? Czy dochody z takiej umowy są opodatkowane?

Umowa o pomocy przy zbiorach tylko przez 180 dni w roku

Kwestie te reguluje Ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

W umowie o pomocy przy zbiorach określa się zakres czynności wykonywanych na podstawie tej umowy oraz dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy, jeżeli jest on inny niż dzień zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach. Wykonywanie czynności na podstawie takiej umowy nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy. Umowę taką zawiera się na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy. Co ważne dlatego, że umowę jako pomocnik można świadczyć jedynie przez 180 dni w roku kalendarzowym, pomocnik przed zawarciem takiej umowy składa oświadczenie o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, przez jakie pracował na podobnym kontrakcie u innych rolników.

Każdej ze stron umowy o pomocy przy zbiorach przysługuje prawo wypowiedzenia. Umowa ulega rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.

Obowiązki rolnika i pomocnika

Rolnik jest obowiązany do zapewnienia pomocnikowi rolnika odpowiednich narzędzi niezbędnych do świadczenia pomocy. Art. 91e ustawy wskazuje natomiast, że pomocnik rolnika jest obowiązany do osobistego świadczenia pomocy. Według art. 91f ustawy, w zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale do umowy o pomocy przy zbiorach stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.



  • Pomocnik przy zbiorach może pracować jedynie przy warzywach, owocach, chmielu, tytoniu, ziołach i roślinach zielarskich

Rolnik zgłasza pomocnika do ubezpieczenia


W świetle przepisów ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje, na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników oraz pomocników rolnika, którzy:
  • posiadają obywatelstwo polskie lub
  • są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub są zwolnieni na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Pod pojęciem pomocnika rolnika – rozumie się osobę pełnoletnią, z którą rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach. Objęcie ubezpieczeniem pomocnika rolnika następuje od dnia oznaczonego w umowie o pomocy przy zbiorach, jako dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy przy zbiorach, a w przypadku gdy ta umowa nie określa tego dnia – od dnia zawarcia tej umowy.



Pomocnika rolnika zgłasza się do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który została zawarta ta umowa. Powinien to zrobić rolnik. Producenci rolni płacą za pomocników składki na ubezpieczenie zdrowotne na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe oraz macierzyńskie. Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości takiej jak za domowników rolników, którzy prowadząc działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Podstawę wymiaru składki stanowi kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, obecnie jest to 142 zł miesięcznie, bez względu na liczbę dni przepracowanych w miesiącu.

Pomoc przy zbiorach uznawana za przychód z innych źródeł

Według przepisów podatkowych otrzymane przez pomocników rolnika wynagrodzenie jest uznawane jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód z tego tytułu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Ustawodawca wskazał w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, że wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie przez rolnika pomocnikowi rolnika w rozumieniu ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników jest zwolniona od podatku.

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Rolnik wypłaca pomocnikowi rolnika wynagrodzenie brutto i musi wystawić PIT-8C.

dr hab. Aneta Suchoń

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Dla kogo pomocnik przy zbiorach?"
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 09:41