StoryEditorPrzepisy prawa

Ustępstwa w wymogach zazielenienia z powodu suszy

23.09.2019., 13:09h
Są zmiany w spełnianiu wymogów związanych z zazielenieniem w przypadku dywersyfikacji oraz obszarów proekologicznych. Jest to konsekwencja zgody Komisji Europejskiej na zastosowanie odstępstw dla krajów, w których wystąpiła w tym roku klęska suszy.

Wypas i koszenie na gruntach ugorowanych

Na obszarach dotkniętych suszą rolnicy mogą wykorzystać do pozyskiwania paszy grunty ugorowane, zadeklarowane do dywersyfikacji upraw. Normalnie na tych gruntach funkcjonuje zakaz produkcji, w tym wypasu i koszenia. Natomiast w tym roku obszary ugorowane są uznawane za odrębną uprawę w ramach dywersyfikacji upraw, nawet jeżeli grunty te były wypasane lub przeznaczane do celów produkcyjnych. Grunty ugorowane, na których w 2019 roku była prowadzona produkcja rolna w okresie objętym, co do zasady, zakazem produkcji, będą mogły być uznane także za obszary proekologiczne. Odstępstwo w powyższym zakresie nie dotyczy jednak gruntów ugorowanych z roślinami miododajnymi, które mogą być uznawane za odrębną od pozostałych gruntów ugorowanych kategorię obszarów proekologicznych.

Międzyplonem w ramach EFA nie musi być mieszanka traw

Ponadto za międzyplon w ramach EFA może być uznany między­plon składający się z pojedynczej uprawy należącej do traw lub innych zielnych roślin pastewnych, zamiast dotychczas obowiązkowej mieszanki. Za międzyplony uznawane są również rośliny ozime uprawiane z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt lub wypasanie. Tak więc na obszarze poszkodowanym z powodu suszy w 2019 roku za obszary proekologiczne uznaje się również międzyplon utworzony przez wysianie trawy lub innych zielnych roślin pastewnych lub obejmujący gatunki roślin ozimych uprawianych w plonie głównym z przeznaczeniem do zbiorów na paszę lub wypasanie.

Międzyplon ścierniskowy musi być utrzymywany minimum 6 tygodni

Ponadto rolnicy, którzy aby wypełnić praktyki EFA wysiali międzyplon ścierniskowy, będą mogli skrócić okres jego utrzymywania, pod warunkiem że na gruntach tych będą wysiane rośliny ozime. W konsekwencji na obszarze poszkodowanym z powodu suszy w 2019 r. za obszary proekologiczne uznaje się międzyplon ścierniskowy, który ze względu na suszę nie został wysiany w optymalnym agrotechnicznym terminie (w odpowiednim czasie nie zostały podjęte prace przygotowawcze przed siewem), ale był utrzymywany przez co najmniej 6 tygodni od dnia wysiewu, pod warunkiem że po tym międzyplonie na gruntach tych będą wysiane gatunki roślin ozimych. 
Obszary uznane za takie, na których wystąpiła susza
Obszary uznane za takie, na których wystąpiła susza

Gdzie wystąpiła susza?

Wymienione odstępstwa mają zastosowanie do obszarów, które zostały oficjalnie uznane za obszary poszkodowane z powodu suszy w 2019 roku. W przypadku Polski obszary te wyznaczono na podstawie ekspertyzy wykonanej przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach uwzględniającej kryterium deficytu klimatycznego bilansu wody (KBW) w okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Za obszary poszkodowane z powodu klęski suszy uznano te, w których deficyt wody jest poniżej –200 mm. Według IUNG deficyt ten wystąpił we wszystkich gminach województw (patrz mapka):
  • kujawsko-pomorskiego
  • lubuskiego, łódzkiego
  • mazowieckiego
  • opolskiego
  • podlaskiego
  • pomorskiego
  • wielkopolskiego
  • zachodniopomorskiego
oraz w części gmin województw:
  • dolnośląskiego
  • lubelskiego
  • podkarpackiego
  • śląskiego
  • świętokrzyskiego
  • warmińsko-mazurskiego
Magdalena Szymańska
Zdjęcie: Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 23:41