StoryEditorDotacje

Uzupełniająca Płatność Obszarowa 2022 – dla kogo i do jakich upraw będą dopłaty?

14.02.2022., 18:02h
Na Uzupełniającą Płatność Obszarową w 2022 roku będzie przeznaczone 400 mln złotych. Z tych dopłat będzie mogło skorzystać ponad 1 mln rolników. Wiemy już do jakich upraw będzie obowiązywać Uzupełniającą Płatność Podstawową w 2022 roku.

Z Uzupełniającej Płatności Obszarowej skorzysta ponad 1 mln rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało nowe prawo dotyczące Uzupełniającej Płatności Obszarowej (UPO). Podobne dopłaty już funkcjonowały do 2013 roku. I zgodnie z unijnymi przepisami zasady przyznawania tej dotacji powinny być obecnie podobne jak przed laty.

Z wcześniejszych zapowiedzi ekipy rządzącej wynika, że nowa formą dopłat ma dotyczyć około 1,1 mln rolników i osób składających wnioski o dopłaty bezpośrednie. Oznacza to, że z Uzupełniającej Płatności Podstawowej nie skorzysta około 300 tys. największych gospodarstw rolnych. Dopłatami z UPO ma być objętych ponad 9 mln ha użytków rolnych.

Do jakich upraw będzie przysługiwały dopłaty w ramach uzupełniającej płatności?

Z opublikowanych rozporządzeń wynika, że w 2022 roku uzupełniająca płatność obszarowa będzie przysługiwać do następujących upraw:

  • zboża;
  • rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja;
  • rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;
  • rośliny strączkowe – wyka  siewna,  soczewica  jadalna  i  ciecierzyca  pospolita;
  • rośliny strączkowe pastewne;
  • len włóknisty i oleisty;
  • konopie włókniste;
  • rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany;
  • rośliny motylkowate drobnonasienne;
  • rośliny okopowe  pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;
  • trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;
  • mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.

Kiedy po uzupełniającą płatność obszarową w 2022 roku?

O dopłaty z uzupełniającej płatności obszarowej za 2022 rok rolnicy będą mogli ubiegać się w tym samym czasie co o pozostałe dopłaty bezpośrednie, czyli od 15 marca 2022 roku.

Pieniądze z UPO rolnicy zaczną dostawać od 17 października, w momencie kiedy rozpocznie się wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. Pozostałą część ARiMR wypłaci po 1 grudnia, kiedy Agencja będzie realizować pozostałe przelewy.

Ile rolnik dostanie w ramach uzupełniającej płatności podstawowej?

W tym roku na uzupełniającą płatność zostało zarezerwowane 400 mln złotych. Resort rolnictwa za każdym razem podkreśla, że UPO ma posłużyć do wzrostu średniego poziomu dopłat dla rolników.

– Dzięki utrzymaniu płatności redystrybucyjnej oraz przywróceniu od 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej już od przyszłej kampanii, rolnicy posiadający gospodarstwa o wielkości od 3 do 30 ha użytków rolnych, czyli grupa gospodarstw o najniższych dochodach, uzyskają płatności bezpośrednie na średnim poziomie przekraczającym średnią UE – mówiła niedawno Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

Jaka będzie kwota płatności uzupełniającej?

Jednak w praktyce rolnicy nie powinni spodziewać się dużych dodatkowych kwot dopłat. Z wyliczeń resortu wynika, że średnio może to być ok. 40 złotych do 1 ha użytków rolnych.

Biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji rolniczej, to ta dodatkowa płatność w niewielkim stopniu pomoże gospodarstwom rolnym. Np. rolnik, który prowadzi 30-ha gospodarstwo otrzyma dodatkowo ok. 1200 złotych, a to mu wystarczy na zakup zaledwie 400 kg saletry amonowej. Przed rokiem za taką kwotę mógłby kupić cała tonę.

Paweł Mikos, wk
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 02:07