StoryEditorPorady prawne

W jakiej sytuacji można jeździć ciągnikiem rolniczym bez prawa jazdy?

10.02.2023., 15:02h
Posiadanie traktora w gospodarstwie to rzecz święta. Sprzęt ten wykorzystywany jest do wielu zadań, ale żeby móc się nim legalnie poruszać, trzeba spełnić szereg wymagań. Kto i kiedy może prowadzić ciągnik rolniczy na polu czy w gospodarstwie?

Jakie prawo jazdy potrzebne do kierowania ciągnikiem rolniczym?

Żeby móc poruszać się ciągnikiem rolniczym po drogach publicznych potrzebne są uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W tym konkretnym przypadku wystarczy prawo jazdy kat. B. Dokument tego typu pozwoli użytkownikowi na terenie naszego kraju poruszać się ciągnikiem rolniczym, zespołem wraz z przyczepką lekką do 750 kg dmc oraz pojazdem wolnobieżnym.

Kiedy rolnik potrzebuje prawa jazdy kategorii T?

Dla wielu osób kat. T wydaje się zbyteczna, bo zwykle rolnicy osiągając pełnoletność posiadają już uprawnienia kat. B, które pozwalają na prowadzenie ciągników rolniczych lub zestawu pojazdu ciągnik rolniczy i przyczepa. Ale tu ważna uwaga! Z kategorią B można prowadzić ciągnik z lekką przyczepą, czyli taką, której masa całkowita nie przekracza 750 kg.

Jeżeli rolnik chce jechać ciągnikiem z przyczepą, która waży więcej niż 750 kg musi posiadać prawo jazdy kat. B+E lub właśnie kat. T.

Co istotne, egzamin na prawo jazdy kat. T może podejść osoba, która ukończyła 16 lat. Dopuszczalne jest rozpoczęcie kursu w wybranym ośrodku szkolenia kierowców 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku na kategorię T.

Bez rejestracji i ubezpieczenia ciągnikiem po prywatnym polu

Wielu błędnie uważa, że skoro ciągnikiem poruszamy się po własnym gospodarstwie i własnym polu, to pojazd tego typu nie musi być zarejestrowany oraz nie musi posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC. To nie jest prawdą.

Ciągnik rolniczy wykorzystywany do poruszania się po drogach prywatnych oraz publicznych, a także pracujący w polu musi posiadać ubezpieczenie oraz musi być również zarejestrowany. A co za tym idzie, musi także mieć ważne badanie techniczne. Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne.

Jaka kara grozi za złamanie przepisów?

Nie od dziś wiadomo, że policja może ukarać rolników, którzy poruszają się ciągnikami rolniczymi bez wymaganych uprawień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, ta tego rodzaju wykroczenie grożą surowe kary. Osoba, która nigdy nie zdała egzaminu i nie uzyskała uprawnień do kierowania pojazdem, stwarza niebezpieczeństwo na drodze, za grozi grzywna za jazdę bez uprawnień od 1500 do 30 000 zł.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy ciągnikiem rolniczym porusza się osoba poniżej 16 roku życia, a więc taka która nie posiada uprawnień do kierowania ciągnikami rolniczymi (kat. T).

Jest to dość często spotykana sytuacja, szczególnie podczas prac żniwnych, gdy dzieci w wieku nastoletnim pomagają rolnikom przy pracy w polu.

Gdy taki nastolatek „wpadnie” podczas jazdy po drodze publicznej jego opiekuna czeka sąd. Sam nastoletni kierowca nie poniesie żadnej kary, ale jego rodzice już tak. Policja sporządza notatkę i wysyła do sądu wniosek o ukaranie osobę, która udostępniła pojazd małoletniemu.

Michał Czubak
Fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 15:35