StoryEditorWiadomości rolnicze

Właściciel nie miał prawa wypowiedzieć dzierżawy

26.10.2015., 14:10h
Zawarłem umowę dzierżawy na 10 lat. Po 7 latach wydzierżawiający wypowiedział mi umowę z rocznym terminem wypowiedzenia na podstawie art. 704 k.c. W wypowiedzeniu stwierdził także, że zamierza grunt podzielić i być może sprzedać lub przekazać w darowiźnie. Mimo że nie zgodziłem się na rozwiązanie dzierżawy, właściciel wszedł na grunt i zlecił firmie agrotechnicznej dokonanie zasiewu. Według umowy dzierżawa powinna trwać jeszcze 4 lata. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy fakt, że ktoś chce podzielić i sprzedać lub darować grunt, stanowi powód wypowiedzenia umowy dzierżawy? 

Jeżeli wydzierżawiający odebrał grunt rolny dzierżawcy, ten może wystąpić do sądu z powództwem o przywrócenie naruszonego posiadania. W pozwie dzierżawca wnosi o przywrócenie powodowi (dzierżawcy) posiadania dzierżawionych gruntów rolnych oraz zasądzenie od pozwanego (wydzierżawiającego) na rzecz powoda kosztów procesu według aktualnych przepisów. 

Poza tym może Pan żądać od wydzierżawiającego odszkodowania za szkody (straty, utracone korzyści), których nie otrzymał Pan z uwagi na brak możliwości korzystania z gruntów i co istotne – pobierania pożytków. 

Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują takiej przesłanki wypowiedzenia dzierżawy, jak podział czy zamiar zbycia przedmiotu dzierżawy. Wydzierżawiający podczas trwania dzierżawy może dokonać podziału i przenieść własność części działek. Według art. 678 § 1 w związku z art. 694 k.c., w razie zbycia rzeczy dzierżawionej w czasie trwania dzierżawy nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy na miejsce zbywcy. Oznacza to, że z mocy prawa nabywca staje się podmiotem trwającego stosunku prawnego i przejmuje wszelkie obowiązki oraz uprawnienia zbywcy (wydzierżawiającego). Na wstąpienie nabywcy w stosunek dzierżawy zgoda dzierżawcy nie jest wymagana, ponieważ mimo zmiany podmiotu dzierżawa pozostaje tym samym zobowiązaniem. 

A zatem zawarta umowa dzierżawy jest nadal ważna, a nabywca gruntu rolnego wstępuje w prawa i obowiązki wydzierżawiającego. Nabywca dzierżawionego gruntu rolnego uzyskuje status wydzierżawiającego od chwili nabycia rzeczy i to niezależnie od tego, czy wiedział o istnieniu umowy dzierżawy, czy nie. Artykuł 678 k.c. (w zw. z art. 694 k.c.) dotyczy zbycia rzeczy dzierżawionej zarówno na podstawie odpłatnej, jak i nieodpłatnej czynności prawnej. Oznacza to, że jeżeli przeniesienie własności dzierżawionej nieruchomości rolnej nastąpiło na podstawie umowy darowizny, obdarowany wstępuje także w prawa i obowiązki wydzierżawiającego. Obejmuje to także sytuację, gdy nieruchomość oddana w dzierżawę zostanie podzielona i część sprzedana, jak również zniesienie współwłasności. 

Mimo wstąpienia nabywcy gruntów rolnych w prawa i obowiązki wydzierżawiającego może on wypowiedzieć umowę dzierżawy z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Dotyczy to zarówno dzierżawy zawartej na czas oznaczony, jak i nieoznaczony. Nie może jednak skorzystać z prawa do wypowiedzenia, gdy umowa zawarta była na czas oznaczony, w formie pisemnej i z datą pewną, a rzecz została dzierżawcy wydana (art. 78 § 2 k.c.). 

 

Taka zaś sytuacja ma miejsce w Pana przypadku. Zatem nawet w przypadku podziału i zbycia przedmiotu dzierżawy dzierżawa będzie trwała 10 lat.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:45