Janusz WojciechowskiEU//Christophe Licoppe
StoryEditorWiadomości rolnicze

Wojciechowski i Eurostat: polscy rolnicy zarabiają jako nieliczni w UE. Czyżby?

21.07.2022., 15:07h
Za co kupić nawozy? Jak opłacić paliwo? Rekordowe koszty produkcji spędzają rolnikom sen z powiek. A tymczasem unijni urzędnicy policzyli, że polscy rolnicy jako nieliczni w UE nie powinni narzekać, bo w tym roku zarobili! - W tej Brukseli to chyba na głowę poupadali - tak wyliczenia te komentuje jeden z rolników z Mazowsza.

Rolnik musiał 3 tys. litrów mleka, żeby kupić tonę saletry

Rosyjska inwazja na Ukrainę znacząco zakłóciła światowe rynki rolne. Rosja i Ukraina były głównymi eksporterami zbóż, pszenicy, kukurydzy, nasion oleistych (zwłaszcza słonecznika) i nawozów. Doprowadziło to do zachwiania rynków, powodując gwałtowny wzrost cen kluczowych produktów rolnych. Wywindowało także do rekordowych poziomów koszty produkcji.

Z ogromnym wzrostem nakładów borykają się także polscy rolnicy.

- Koszty wyżywienia świń w moim gospodarstwie wzrosły niesamowicie, niemal dwukrotnie na przestrzeni roku. Oczywiście, szukając oszczędności, staram się żywić zwierzęta we własnym zakresie, swoją paszą, ale jeśli zabraknie mi kilka ton, to muszę je dokupić. A przy cenie tucznika 6,50 zł/kg takie ceny zbóż wpływają na mocne pogorszenie opłacalności produkcji – tłumaczył nam w kwietniu pan Marcin, hodowca świń i bydła opasowego spod Leszna (woj. wielkopolskie). 

Oczywiście największe podwyżki zanotowały nawozy. W pewnym momencie cena saletry skoczyła do 6 tys. zł.  

- Żeby kupić nawozy, dajmy na to tonę saletry w cenie 6000 zł/t, muszę sprzedać 2/3 byka. A jeszcze rok temu za jednego byka mogłem kupić 8 ton saletry. Ta drożyzna nas dobija. My naprawdę będziemy ograniczać produkcję, bo tylko głupi by ciągle dokładał – mówił nam także w kwietniu pan Jacek, hodowca z Mazur.

Natomiast jeden z internautów wskazywał, że za 3 tysiące litrów mleka może kupić zaledwie jedną tonę saletry.

- Na tonę saletry aktualnie trzeba ponad 3000 l mleka po cenie skupu, wiadomo w zależności od mleczarni, ilości i parametrów mleka. A gdzie są jeszcze koszty wyprodukowania tego mleka ? To samo jest z każdym sektorem rolniczym, dymają nas na każdym kroku, ale do czasu – czytamy we wpisie Czytelnika.

Wojciechowski: Polska w gronie 6 państw, w których rolnicy zarobili

Ale z danych Eurostatu wynika zupełnie co innego! Otóż brukselscy urzędnicy wyliczyli, że polscy rolnicy zarobili mimo kryzysu! Okazuje się, że Polska jest w gronie 6 państw obok Rumunii, Holandii, Niemiec, Luxemburga i Czech, w których wzrost cen produktów rolnych był wyższy niż wzrost cen środków produkcji!


- Ja przepraszam, ale w tej Unii to chyba na głowę poupadali. My tu wszyscy jak jeden mąż ograniczamy produkcję, ledwo wiążemy koniec z końcem, sprzęt sprzedajemy, żeby mieć na nawozy, a oni bezczelnie mówią, że polski rolnik zarobił? To jest kpina! Ja mam akurat wiśnie. Nikt mi więcej za deser nie chce dać więcej niż 5 zł. To mniej niż koszt produkcji, zbioru i dojazdu na giełdę – mówił nam wczoraj jeden z sadowników handlujących na Rynku Hurtowym w Broniszach.


Produkty rolne w UE zdrożały prawie o 20 proc., a koszty produkcji o 27,4 proc.

A zdaniem Eurostatu generalnie średnia cena produktów rolnych wzrosła w UE o 19,9 proc. w okresie od I kwartału 2021 r. do I kwartału 2022 r. Szczególnie silne wzrosły ceny zbóż (średnio +41,5 proc.) i roślin oleistych (+51,7 proc.) oraz bydła ( +24,2 proc., drób (+22,2 proc.) i mleko (+21,4 proc.), m.in.

W UE produkty rolne najbardziej zdrożały na  Litwie (+18,1 proc. w I kw. 2022 w porównaniu z IV kw. 2021) i w Rumunii (+14,4  proc.) Natomiast największy wzrost nakładów odnotowali rolnicy na Litwie (+24,5 proc.)  i na Łotwie (+18,9 proc.). Z kolei Chorwacja, Słowacja i Grecja były jedynymi krajami, w których wskaźnik cen spadł w tym okresie. 

Natomiast koszty produkcji w UE wzrosły o 27,4proc. w tym okresie. Najbardziej zdrożały nawozy (+96,2 proc.), energia i smary połowę (+55,6 proc.) oraz pasze dla zwierząt (+22,9 proc.).

 oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 21:11