StoryEditorOZE

Zainstalowałeś fotowoltaikę na kredyt. Będziesz musiał płacić raty i rachunki za prąd!

21.03.2020., 13:03h
Od tego roku rolnika czy inną osobę, która zainwestowała w odnawialne źródła energii jako prosument i otrzymywała faktury za energię elektryczną oraz usługi dystrybucji raz na rok bądź raz na pół roku, czeka zaskoczenie. Może dostać dodatkowe faktury z energetyki. Dlaczego?

Dodatkowe faktury za prąd od dostawcy energii elektrycznej

Energetyka może przysłać im raz na miesiąc lub na dwa miesiące faktury prognozowane. Przekonał się o tym jeden z naszych Czytelników.

– Od 31 lipca 2018 roku jestem prosumentem OZE. Mam instalację fotowoltaiczną o mocy 8,1 kW. Zawarłem umowę z firmą Enea z dwunastomiesięcznym okresem rozliczeniowym. W sierpniu ubiegłego roku otrzymałem pierwszą fakturę rozliczającą usługi dystrybucji i wielkość nadwyżki, zgodnie z umową. Podobnego rozliczenia spodziewałem się w tym roku. Jednak stało się inaczej, Enea przysłała mi fakturę prognozowaną – relacjonuje pan Paweł, rolnik z powiatu mogileńskiego w województwie kujawsko-pomorskim.

Nasz Czytelnik był tak zdezorientowany i zarazem dociekliwy, że postanowił wyjaśnić to u źródła.

Czy firma energetyczne ma prawo do wystawiania faktur prognozowanych? 

Enea poinformowała go, że od 2020 roku klienci będący prosumentami, którzy są rozliczani w okresach 6- lub 12-miesięcznych, otrzymywać będą faktury prognozowe za energię elektryczną i usługi dystrybucji. Takie prognozowane rozliczenie zostało wprowadzone w oparciu o postanowienia § 32 ust....
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:54