StoryEditorPorady prawne

Zakup ziemi bez umowy notarialnej. Czy ma wiążącą moc?

19.06.2022., 09:06h
Mąż ponad 30 lat temu kupił od sąsiadów kawałek gruntu. Nie zawarł umowy notarialnej, ponieważ były jakieś nieścisłości w dokumentach. Przez wiele lat uprawialiśmy ten grunt, składaliśmy też wnioski o dopłaty. Obecnie robi to syn, któremu przekazaliśmy gospodarstwo. Krótko po przepisaniu mąż zmarł. Zmarł też sąsiad, od którego mąż kupił ziemię. Teraz wdowa po nim żąda od nas, aby powtórnie jej zapłacić – i to ponad 20 tys. zł. Grozi, że w przeciwnym razie odbierze synowi tę działkę. Czy jest to możliwe?

Czy można kupić ziemię bez sporządzenia aktu notarialnego?

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważna. Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność. Artykuł 73 § 2 k.c. wskazuje, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez jej zachowania jest nieważna.

Kiedy dochodzi do zasiedzenia nieruchomości?

Jeśli jednak ziemia ta jest w posiadaniu Pani rodziny od ponad 30 lat, zachodzą przesłanki do nabycia jej własności w drodze zasiedzenia. W myśl art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat 30 posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. W przypadku gdy wejście w posiadanie nastąpiło na skutek zawarcia umowy w formie innej niż wymagana prawem, uważa się, że jest to posiadanie w złej...

Pozostało 59% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 19:47