StoryEditorWiadomości rolnicze

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku: będzie wyższy limit dla rolników

26.09.2022., 20:09h
Ceny prądu dla rolników w 2023 roku mają być takie jak w 2022 roku, ale do pewnego poziomu. Limit miał wynosić 2600 kWh, ale rząd właśnie zdecydował o jego podwyższeniu. O ile? 

Rząd przyjął projekt ustawy zakładający zamrożenie cen prądu w 2023 roku na poziome cen z 2022 roku. Ze wsparcia będą mogli skorzystać także rolnicy. Dla nich limit będzie wyższy niż pierwotnie zakładano.

Cena energii gwarantowana dla gospodarstw domowych do 2000 kWh

Cena energii elektrycznej w 2023 roku ma być gwarantowana dla gospodarstw domowych do 2000 kWh.

- W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin - wynika z opublikowanej na rządowych stronach informacji. 

Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia limitu za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Rada Ministrów wyjaśnia, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie –  skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego przyniesie to oszczędności w wysokości 150 zł miesięcznie na jedno gospodarstwo domowe. 

Zamrożenie cen prądu dla rolników: rząd podwyższył limit

W przypadku rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny podniesiono limit. Pierwotnie miał on wynieść 2,6 tys. kWh, a wyniesie 3 tys. kWh. 

Nadwyżka ponad ten limit będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

- Rada Ministrów zgodziła się  na nasz wniosek w sprawie poziomu limitów dla gospodarstw rolnych podnoszących je do 3 MWh - poinformował wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Rolnicy zwracają jednak uwagę, że limit ten jest bardzo niski.

- U nas średnie roczne zużycie prądu wynosi ok. 8000 kWh. Mamy produkcję roślinną, ale nie posiadamy chłodni i prąd zużywamy głównie na nawadnianie. Więc te 3000 kWh to jest niski limit - mówi nam nasza Czytelniczka z okolic Płońska.

Na zamrożenie cen energii elektrycznej rząd przeznaczy ok. 23 mld zł. 

Rząd obiecał także zachęty dla tych rodzin, które będą oszczędzać energię. Gospodarstwa, które zużyją prądu mniej o 10 proc., zapłacą rachunek niższy o 10 proc.

Będą dopłaty dla ogrzewających prądem

Poza tym dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania i wykorzystują pompy ciepła wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł. Natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Rząd chce na ten cel przeznaczyć 1 mld zł. Szacuje, że ze wsparcia skorzysta ok. 800 tys. gospodarstw domowych.

Co rolnicy będą musieli zrobić, żeby skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

By skorzystać z gwarantowanej ceny energii, gospodarstwo domowe nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał poziom zużycia energii i automatycznie cenę obniżał.

Jeżeli chodzi o rolników to obniżenie ceny nastąpi na podstawie zaświadczenia z urzędu dokumentującego zapłacenie podatku rolnego.

Natomiast w przypadku dużej rodziny wystarczy Karta Dużej Rodziny, a w przypadku osoby z niepełnosprawnością - dokument potwierdzający niepełnosprawność.

- Żadnych innych wymogów i dokumentacji nie ma – wyjaśniała 15 września Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Kamila Szałaj, fot. envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 13:07