Duża zmiana czynszów dzierżawnych. GUS podał średnią krajową cena skupu pszenicyPaweł Mikos
StoryEditorSpada średnia cena pszenicy

Duża zmiana czynszów dzierżawnych. GUS podał średnią krajową cena skupu pszenicy

24.07.2023., 17:30h
GUS podał średnia krajowa cena skupu pszenicy za I półrocze 2023 r. Jest ona znacznie niższa w porównaniu do poprzedniego półrocza i roku. A to oznacza, że rolnicy dzierżawiący ziemie od Skarbu Państwa lub od samorządu zapłacą niższy czynsz dzierżawny. O ile spadły średnie ceny pszenicy?

Jaka jest średnia krajowa cena skupu pszenicy za I półrocze 2023 r.

Kryzys na rynku zbóż, spadające ceny mleka, dramat plantatorów owoców miękkich i do tego susza w niemal całym kraju. Ten rok nie rozpieszcza rolników. Dlatego cieszą nawet najmniejsze pozytywne informacje.

Dlatego, przynajmniej dla niektórych rolników, dość pozytywna będzie informacja opublikowana 19 lipca 2023 roku przez Główny Urząd Statystyczny o średniej krajowej cena skupu pszenicy za I półrocze 2023 r., która wynosi 109,97 zł/dt.

To znacznie niższa cena niż w poprzednich okresach, gdyż średnia krajowa cena skupu pszenicy:

  • w II półroczu 2022 r. wynosiła 152,17 zł za 1 dt.
  • w I półroczu 2022 r wynosiła 153,67 zł za 1 dt.

Spada cena pszenicy a z nią czynsz dzierżawny za państwową ziemię

Spadek oficjalnej średniej krajowej ceny pszenicy oznacza jednocześnie, że spadnie wysokość czynszów dzierżawnych za ziemię, którą rolnicy dzierżawią od KOWR lub od samorządu terytorialnego. Umowy dzierżawy z tymi podmiotami uzależniają wysokość czynszu właśnie od średniej ceny pszenicy publikowanej przez GUS.

Niedługo czeka nas zmiana naliczania czynszów dzierżawnych

Warto także dodać, że niedługo czynsz dzierżawny za państwową ziemię rolną będzie wyliczany w zupełnie inny sposób. Zamiast obecnej ceny pszenicy w ujęciu półrocznym zaproponowano, aby czynsze były wyliczane na podstawie średniej ceny pszenicy z 11 kwartałów. Czyli w analogiczny sposób jak ma to miejsce w przypadku podatku rolnego, gdzie pod uwagę brana jest cena żyta z 11 kwartałów.

Taka propozycja znalazła się już w projekcie ustawy zmieniającej zasady kształtowania ustroju rolnego. Nowe prawo zostało już przyjęte przez Sejm i obecnie trwają nad nim prace w Senacie.  

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 19:40