Akcesja Ukrainy do UEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDzierżawa ziemi na Ukrainie

Polscy rolnicy mogą wydzierżawić ziemię na Ukrainie nawet na 25 lat

27.05.2024., 11:16h
Polscy rolnicy będą mogli wydzierżawić ziemię na Ukrainie w ramach programu Land Bank. Okres dzierżawy uzależniony jest od rodzaju upraw. Może wynieść nawet 25 lat.

Polskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że inwestorzy zagraniczni, także z Polski, mają możliwość udziału w trwającym procesie prywatyzacyjnym ukraińskiego mienia państwowego. Nie chodzi jednak o zakup ziemi, bo ten obecnie nie jest możliwy dla obcokrajowców w Ukrainie, ale o dzierżawę długoterminową. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie i przebieg działań prywatyzacyjnych w Ukrainie jest Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy.

Polscy rolnicy mogą wydzierżawić ziemię na Ukrainie nawet na 25 lat

Jak informuje resort rolnictwa, w ramach programu Land Bank prowadzonego przez Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy, będzie możliwa również długoterminowa dzierżawa gruntów rolnych należących do tego państwa. Jest to możliwe na dwa sposoby:

  • na okres 25 lat – w przypadku dzierżawy gruntów pod uprawy wieloletnie,
  • na okres 14 lat – w przypadku dzierżawy gruntów pod uprawy jednoroczne.

Ministerstwo zastrzega jednak, że ryzyko inwestycji w Ukrainie ponosi wyłącznie inwestor.

Co to jest i jak działa Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy?

Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy (SFPU) odpowiada za gospodarowanie ukraińską ziemią. Kieruje nim Vitalij Koval, który odpowiada także za program Land Bank. Jego celem jest zagospodarowanie nieruchomości rolnych znajdujących się w zasobach Ukrainy dla inwestorów zagranicznych.

- Czas przełamać stereotypy i zacząć wdrażać nowe paradygmaty, korzystając z doświadczeń naszych zagranicznych partnerów. Obecnie zespół SPFU analizuje doświadczenia 20 krajów, a najbardziej odpowiednie modele znajdują się w Polsce, Francji i Szwecji - mówił niedawno Vitalij Koval, szef SFPU

Dzierżawa ziemi w Ukrainie: program ruszy latem

Przedstawiciele SPFU poddali analizie 1183 przedsiębiorstwa państwowe w Ukrainie. Na podstawie wyników zostaną podjęte decyzje dotyczące przyszłych działań każdego przedsiębiorstwa. Chodzi konkretnie o określenie, czy nadaje się ono do ogłoszenia upadłości, likwidacji czy prywatyzacji.

Program Bank Ziemi ma zostać uruchomiony latem tego roku.

oprac. bcz na podst MRiRW oraz SPFU

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 12:41