Rolnicy mają pomysł na wysokie czynsze dzierżawne KOWR. ”Przywieziemy pszenicę”Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDrogie czynsze KOWR

Wysokie czynsze za dzierżawę ziemi z KOWR uderzają w rolników. "Możemy zapłacić, ale tylko ziarnem"

19.02.2024., 16:31h
W tym roku czynsze dzierżawne są bardzo wysokie. Rolnicy wpadli więc na pomysł, że należności te rozliczą pszenicą - przekażą do KOWR ilości wskazane w umowach dzierżawnych. Wysyłają więc do oddziałów terenowych pisma z prośbą o wskazanie miejsca dostarczenia ziarna.

Rolnicy otrzymują od KOWR pisma z wezwaniem do zapłaty czynszów dzierżawnych. No i łapią się za głowę, bo zmienił się sposób wyliczania tego czynszu. Jest on naliczany w decytonach pszenicy po średniej cenie z ostatnich 11 kwartałów. GUS policzył, że jest to 117 zł/dt. Ale obecna cena rynkowa tego zboża jest dużo niższa i wynosi 70-80 zł/dt.

Rolnicy: albo umorzenie czynszu albo przywieziemy pszenicę do KOWR

Jak informuje topagrar.pl, rolnicy zrzeszeni w Komitecie Protestacyjnym Rolników Województwa Dolnośląskiego mają pomysł, jak uregulować te należności i nie zbankrutować przy okazji. Chcą zaproponować oddziałom terenowym KOWR umorzenie czynszu dzierżawnego albo rozliczenie pszenicą.

Przygotowali już odpowiednie pismo do Oddziału KOWR we Wrocławiu. Proszą w nim o:

  • umorzenie czynszu dzierżawnego na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 października 2017 r. w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia.

lub:

  • wskazanie miejsca dostarczenia pszenicy do magazynów zarządzanych przez KOWR w celu rozliczenia ilości dt z umów dzierżawnych zawartych z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa

Rolnicy chcą wysyłać pisma do KOWR w całej Polsce

Liczą na to, że ich pomysł z wysłaniem pisma do OT podchwycą rolnicy w innych województwach.

- Na etapie projektowania zmian w wyliczaniu czynszu dzierżawnego, wnosiliśmy o to, by kwartały ze skrajnymi cenami zostały odrzucone. Wówczas decydująca byłaby średnia ważona. Oczywiście nie zostało to wzięte pod uwagę i dzisiaj naliczenie tych 11 kwartałów wstecz powoduje, że mamy wysokie czynsze. Przygotowaliśmy więc pismo z wnioskiem o umorzenie czynszu dzierżawnego albo rozliczenie pszenicą. Chcemy je wysyłać najpierw na Dolnym Śląsku, a potem w skali ogólnopolskiej. Chcemy wywrzeć nacisk na rząd, żeby w końcu coś z tym zrobił, bo wizyty wiceministrów Stefana Krajewskiego i Adama Nowaka na naszym terenie nic nie dały - mówi w rozmowie z topagrar.pl Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI.

Pismo do KOWR o umorzenie czynszu dzierżawnego można pobrać w artykule topagrar.pl.

image
Czynsze dzierżawne

Kolejna zmiana w czynszach dzierżawnych za ziemię rolną? Czy rolnicy zapłacą więcej?

oprac. Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 11:45