StoryEditorWiadomości rolnicze

Żona może być ubezpieczona w KRUS

12.06.2014., 12:06h
W przyszłym roku mąż ma zamiar przejść na wcześniejszą emeryturę i przekazać gospodarstwo rolne synowi. Teściowe przekazali je mężowi w latach 90. ubiegłego wieku. Byliśmy już wtedy małżeństwem od ponad 5 lat. Ja w tym gospodarstwie pracowałam, ale nie jestem jego współwłaścicielem. Przekazanie ziemi będzie dla mnie problemem. Mam bowiem dopiero 50 lat. Czy teściowe mogli przepisać gospodarstwo rolne tylko na syna? Czy po przekazaniu gospodarstwa będę mogła być ubezpieczona w KRUS?  

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte w darowiźnie, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej. Jednocześnie należy podkreślić, że dochody z gospodarstwa rolnego należą do majątku wspólnego małżonków. Mąż może także rozszerzyć wspólność ustawową na przedmioty, które są jego własnością. Jednak kwestię tę należy uregulować z notariuszem. 

Nawet jednak gdyby mąż rozszerzył wspólność majątkową małżeńską, aby mąż mógł otrzymać wcześniejszą emeryturę, musicie wspólnie zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Uznaje się bowiem, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego. 

Przepisując gospodarstwo rolne, Pani mąż nie musi jednak przekazywać wszystkich gruntów rolnych w darowiźnie. Może część sprzedać synowi, zabezpieczając finansowo siebie i Panią. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wcześniejsza emerytura wynosi ok. 800 zł. Dlatego coraz więcej rolników rozważa taką możliwość. 

Warto pamiętać, by w umowie darowizny ustanowić służebność mieszkania, jeżeli włącznie z gospodarstwem rolnym zostanie przekazany synowi także dom. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i małoletnie dzieci. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi. Poza tym jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Tak wskazuje art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeżeli chodzi o KRUS, po przekazaniu gospodarstwa rolnego może Pani ubezpieczyć się na wniosek. Ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek obejmuje się m.in. osobę, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej, nie nabywając prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, jeżeli podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 12 lat i 6 miesięcy. 

Inne rozwiązanie to ubezpieczenie Pani jako domownika w gospodarstwie rolnym syna. Za domownika uznaje się osobę bliską rolnikowi, która: ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie. Domownik stale pracuje w tym gospodarstwie i nie jest związany z rolnikiem stosunkiem pracy. 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:05