StoryEditorWiadomości rolnicze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – od jakiej powierzchni?

28.02.2017., 11:02h
W ubiegłym roku we wrześniu nabyłem grunty rolne. Pracownik urzędu gminy stwierdził, że zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego przysługuje tylko wtedy, gdy w lutym danego roku jest się właścicielem czy posiadaczem gruntów rolnych i dana osoba jest w ewidencji gruntów i budynków. Nie jest to logiczne, gdyż jeżeli ktoś nabędzie ziemię np. 2 lutego, to w świetle tej interpretacji nie będzie mógł skorzystać ze zwrotu podatku akcyzowego. Jak to właściwie jest?

Według artykułu 4 ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, roczny limit zwrotu ustala się jako kwotę stanowiącą iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 86 oraz powierzchni użytków rolnych, będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 lutego danego roku. Do 31 grudnia 2011 r. obowiązywała zasada, iż określano to według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 29 października 2010 r. (sygnatura akt I FSK 1819/09) orzekł, że zwrot określony w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku użyty w art. 4 ust. 2 ustawy z 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego odnosi się wyłącznie do rodzaju (użytków rolnych) i powierzchni gruntów.
NSA podkreśla, że w wyjaśnieniach kierowanych indywidualnie do poszczególnych urzędów miast i gmin ministerstwo rolnictwa podkreśla, że „(...) składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej musi m.in. być posiadaczem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku i powierzchni użytków rolnych, które wykazał we wniosku, a które w ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 kwietnia są wykazane jako użytki rolne. Nie jest natomiast istotne, czy w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia użytki rolne, których dotyczy wniosek danego producenta rolnego, są wykazane jako będące w posiadaniu tego producenta.

Z powyższego wynika, że wnioskodawca nie musi być posiadaczem odnośnych użytków na dzień 1 kwietnia danego roku; ważne jest natomiast, aby były one na ten dzień ujęte w ewidencji jako użytki rolne (uzasadnienie NSA w wyroku z 29 października 2010 r.)

Ponadto zgodnie z interpretacją obecnego resortu rolnictwa składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej musi być m.in. posiadaczem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku. Natomiast grunty gospodarstwa powinny być wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne na dzień 1 lutego (dotyczy to również gruntów dzierżawionych od osób fizycznych).

Jednocześnie odnotować należy inne nieliczne interpretacje, do których przychylają się niektóre urzędy gmin. Mianowicie np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 23 kwietnia 2008 r., I SA/Po 183/08,  orzekł, że uprawnionym podmiotem do zwrotu podatku akcyzowego jest producent rolny posiadający gospodarstwo rolne na dzień 1 kwietnia danego roku. Limit zwrotu podatku oblicza się zaś od powierzchni będących w posiadaniu użytków rolnych.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 15:38